Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Ήττα της Εθνικής από την Κροατία (20-12), ελπίζει για την 7η θέση

Την ήττα με 20-12 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα πόλο Νέων Ανδρών από την Κροατία και θα παλέψει αύριο (5/9, 14.30 ώρα Ελλάδας) για την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Τσεχίας.

Μάταια ήλπιζε η Εθνική μας ομάδα πόλο Νέων Ανδρών σε νίκη επί της Κροατίας ώστε να κυνηγήσει την πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Πράγα της Τσεχίας.

Μετά την ήττα από την Ουγγαρία στα προημιτελικά της διοργάνωσης, που έβαλε τέλος στις ελπίδες της «γαλανόλευκης» για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στο τουρνουά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε σήμερα (4/9) και από την Κροατία με 20-12.

Έτσι, αύριο (5/9, 14.30 ώρα Ελλάδας) οι διεθνείς του Μάκη Βολτυράκη θα επιδιώξουν να διεκδικήσουν την έβδομη θέση στον θεσμό, με αντίπαλο τον με τον ηττημένο του αγώνα Ισπανία – ΗΠΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα κόντρα στην «χρβάτσκα», η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Κροατία με 6-4 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Παρότι όμως με την εξαιρετική της εμφάνιση στο δεύτερο 8λεπτο κατάφερε να προηγηθεί 9-10 της «χρβάτσκα», εν τούτοις η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Η Κροατία έφερε «τούμπα» το ματς στην τρίτη περίοδο με 13-11 και στο τελευταίο 8λεπτο με το υπέρ της 7-1 πήρε τελικά και τη νίκη με 20-12.

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 20-12

Τα οκτάλεπτα: 6-4 , 3-6 , 4-1 , 7-1

Κροατία: Πάβιτς, Μπουρμπουράν 1, Καντμένοβιτς 1, Άκραπ Ρ. 2, Μπάμπιτς 1, Στάχορ 1, Τομάσοβιτς 1, Άκραπ Νπ., Πενάβα 5, Μπρούμπνιακ 4, Ζούβελα 4, Βουκόγιεβιτς, Τζούρισιτς

Ελλάδα: Ανδρεάδης, Γωνιωτάκης, Πούρος 3, Καλογερόπουλος 2, Χαλυβόπουλος 1, Κεχαλάρης 2, Γκίλλας 1, Μόκκας 1, Μύριλος 2, Ηλιόπουλος, Σγουρίδης, Κουγιούνης, Κουτρουλάκης