Ουγγαρία - Ελλάδα 12-10: Ήττα στα σημεία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων

Την ήττα με 12-10 γνώρισε η Εθνική ομάδα παίδων από την Ουγγαρία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ15 που διεξάγεται στο Λουλέ της Πορτογαλίας. Την Κυριακή (11/7, 18.30) ο μικρός τελικός με αντίπαλο τον χαμένο του Ισπανία - Κροατία

Η Ουγγαρία με «όπλο» την άμυνά της έλεγξε το ματς από την πρώτη περίοδο. Κράτησε το μηδέν, είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση, κολύμπησε και βρέθηκε μπροστά με 4-0, κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο της Εθνικής ομάδας, έχοντας 2/2 στον παίκτη παραπάνω στην πρώτη περίοδο.

Ο Καρατζάς στον παραπάνω μείωσε σε 4-1 αλλά στη συνέχεια απάντησε ο Ντοροζλάι με ένα εξαιρετικό τέρμα (5-1), με τον Καρατζά και πάλι να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω για την Ελλάδα (5-2) που έπαιξε καλύτερη άμυνα, μείωσε ακόμη περισσότερο με τον Ζαχόπουλο (5-3), είχε ευκαιρία και για το 5-4 και τελικά ο Μπάλογκ 2.39 για το τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 6-3 και ο Τοτ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (7-3). Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα όμως, η Εθνική πέτυχε δύο γκολ! Ο Καρατζάς με υπέροχο τέρμα από τη θέση του φουνταριστού με το τρίτο του προσωπικό τέρμα έγραψε το 7-4 και ο Λασκαρίδης διαμόρφωσε το 7-5σ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Καπράγκος με ωραίο σουτ από την περιφέρεια μείωσε και στο γκολ (7-6) και ο ημιτελικός έγινε ντέρμπι, με την Εθνική να έχει ευκαιρίες να ισοφαρίσει, παίζοντας καλή άμυνα. Τελικά οι Ούγγροι με πέναλτι του Χάβερκαμπφ ξέφυγαν 8-6 ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Μπάλογκ για το 9-6 (δοκάρι), με τον ίδιο παίκτη στη συνέχεια να γράφει το 9-6 ενώ ο Νάγκι με ένα πανέμορφο τέρμα 1.34 για το τέλος της τρίτης περιόδου έκανε το 10-6. Η Εθνική στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα πήρε αποβολή, ο Λεμπέσης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Ζαχόπουλος στον παραπάνω μείωσε σε 10-7.

Ο Κόκκινος και πάλι σε μια ωραία επίθεση στον παραπάνω έκανε το 10-8 αλλά αμέσως απάντησε ο εξαιρετικός Μπάλογκ με σουτ από την περιφέρεια (11-8). Ο Κόκκινος ξανά - αυτή τη φορά από την περιφέρεια - έγραψε το 11-9 (5.23 για το τέλος του αγώνα) ενώ ο ίδιος με το τρίτο του τέρμα σε διάστημα πέντε λεπτών μείωσε στο γκολ (11-10). Στη συνέχεια η Εθνική έβγαλε την άμυνα, πήγε να φύγει στην κόντρα αλλά δόθηκε κόντρα φάουλ και ο Μπάλογκ έκανε το 12-10 (2.15 για το φινάλε του ημιτελικού), σε μια φάση όπου και κρίθηκαν τα πάντα.

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-5, 3-2, 2-3.

Ουγγαρία: Μπάλογκ 5, Ντοροζλάι 2, Ρέγκος 1, Λουγκόσι 1, Τοτ 1, Χάβερκαμπφ 1, Νάγκι 1.

Ελλάδα: Καρατζάς 3, Ζαχόπουλος 2, Λασκαρίδης 1, Καπράγκος 1, Κόκκινος 3.