Ελλάδα - Καζακστάν 14-9: Πάτησε γκάζι στο φινάλε

Η Εθνική ομάδα κέρδισε 14-9 το Καζακστάν για την 3η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων της τελικής φάσης του World League στην Τιφλίδα και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον προημιτελικό της Τρίτης (29/6).

Η Εθνική αν και βρέθηκε πίσω με γκολ του Σακένοφ, απάντησε με ένα σερί 4-0 και λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά 6-2, 7-3. Ο Σακένοφ και πάλι ήταν αυτός που μείωσε στα τρία γκολ (7-4) αλλά ο Γκιουβέτσης στον παίκτη παραπάνω ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 8-4 στο ημίχρονο, με τη «γαλανόλευκη» να δέχεται τρία τέρματα στο δεύτερο οκτάλεπτο.

Οι Γενηδουνιάς, Φουντούλης στο τρίτο οκτάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά στα έξι τέρματα (10-4) αλλά το Καζακστάν με τον Βουξάνοβιτς να απαντάει δύο φορές μείωσε σε 10-6. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης 3.40 για το τέλος της τρίτης περιόδου έγραψε και το 10-7 με το Καζακστάν να κάνει ένα σερί 3-0, σε ένα διάστημα όπου η ομάδα ήταν νευρική, βιαστική και δεν είχε καθαρό μυαλό. Μάλιστα είχε κι ένα χαμένο πέναλτι με τον Δερβίση. Ο Ουκουμάνοφ έκανε και το 10-8, με τον Δερβίση στο τέλος της περιόδου να σκοράρει για το 11-8 και να δίνει ανάσα στην Εθνική που σε αυτό το οκτάλεπτο δέχθηκε τέσσερα τέρματα!

Ο Γενηδουνιάς 5.52 για το τέλος ήταν αυτός που πέτυχε το 12-8 με πέναλτι και καθάρισε τον αγώνα, με τον Δερβίση να διαμορφώνει το 13-8 και τον Φουντούλη (πέναλτι) να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (14-8) ενώ στη συνέχεια είχε ένα χαμένο πέναλτι ο Γκιουβέτσης. Ο Ρουντάι τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 14-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 5-3, 3-4, 3-1.

Ελλάδα: Φουντούλης 3, Δερβίσης 3, Αργυρόπουλος 2, Νικολαΐδης 1, Γκιουβέτσης 2, Γούβης 1, Γενηδουνιάς 2.

Καζακστάν: Βουξάνοβιτς 4, Ρουντάι 2, Σακένοφ 2, Ουκουμάνοφ 1.