Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 10-5: Νταμπλ και οι γυναίκες του Θρύλου

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 10-5 τη Βουλιαγμένη στον Πειραιά, έκανε το 3-0 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε το νταμπλ. 301ος τίτλος για τον σύλλογο στα ομαδικά αθλήματα.

Νταμπλ και για τις γυναίκες στο πόλο. Τα κορίτσια του Αλεξάνταρ Τσίριτς…σκούπισαν τη Βουλιαγμένη στους τελικούς (3-0) και κατέκτησαν το 10ο σερί πρωτάθλημα και 14ο στην ιστορία του τμήματος. Είναι το 5ο νταμπλ για τις «ερυθρόλευκες» (το Κύπελλο Ελλάδας στις γυναίκες ξεκίνησε πριν από έξι χρόνια) ενώ ο σύλλογος…έσπασε το φράγμα των 300 τίτλων στα ομαδικά αθλήματα, αφού πλέον μετρά 301!

Στον τρίτο τελικό της σειράς, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης. Με φοβερή άμυνα και την Ιωάννα Σταματοπούλου να κάνει μεγάλο ματς στο τέρμα (απέκρουσε δυο πέναλτι της Ελληνιάδη), η ομάδα του Τσίριτς έλεγξε απόλυτα τον αγώνα. Στην επίθεση έβγαλε ωραίες φάσεις και ήταν μπροστά 5-0 (Ελευθερία Πλευρίτου, Κρίστμας 2, Χυδηριώτη, Ξενάκη) πριν από την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου. Η Ριτζ μείωσε σε 5-1 (γκολ για τη Βουλιαγμένη 11.30 λεπτά μετά το πρώτο σπριντ) για να τελειώσει το ημίχρονο με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη (6-1), Ράιτ (6-2).

Σοβαρός ο Ολυμπιακός στην άμυνά του και στο τρίτο οκτάλεπτο. Βρήκε δυο γκολ με τη Βάσω Πλευρίτου (8-2), με την Ελληνιάδη να μειώνει προς το τέλος της περιόδου σε 8-3. Η Σιούτη ήταν εκείνη που έκανε το 9-3 για τον Ολυμπιακό που φυσικά δεν μπορούσε να χάσει το ματς και είχε βάλει τις βάσεις για τον τίτλο, με το εντυπωσιακό του ξεκίνημα (5-0) και τη σοβαρότητα που έδειξε στη συνέχεια. Φοβερή η άμυνα του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αξεπέραστη η Ιωάννα Σταματοπούλου στο τέρμα.

Στο τέλος υπήρξε χαλάρωση και ο ΝΟΒ μείωσε σε 9-5 αλλά η Κρίστμας με ένα φοβερό σουτ με το αριστερό της διαμόρφωσε το 10-5.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-1, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:32), 2-0 Κρίστμας (περιφέρεια, 4:04), 3-0 Χυδηριώτη (κόντρα, 1:57)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Ξενάκη (κόντρα, 6:21), 5-0 Κρίστμας (κόντρα, 4:48), 5-1 Ριτζ (περιφέρεια, 4:31), 6-1 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 1:20), 6-2 Ράιτ (πέναλτι, 0:08)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:19), 8-2 Β. Πλευρίτου (π/π, 0:27), 8-3 Ελληνιάδη (π/π, 0:01)

4ο οκτάλεπτο: 9-3 Σιούτη (π/π, 6:46), 9-4 Γιαννοπούλου (κόντρα, 2:53), 9-5 Στρατηδάκη (2:13), 10-5 Κρίστμας (περιφέρεια, 1:45)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Κουρεμέτη, Ράιτ 2, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά