Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 13-9: Πρώτο βήμα για το νταμπλ

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 13-9 στον Πειραιά τη Βουλιαγμένη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο γυναικών. 1/6 πέναλτι οι «ερυθρόλευκες».

Άνοιξε το σκορ ο Ολυμπιακός στους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε 13-9 στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» τη Βουλιαγμένη και έκανε το 1-0. Η σειρά που κρίνεται στις τρεις νίκες, μεταφέρεται τώρα στον Λαιμό την Πέμπτη (18/5).

Ο Ολυμπιακός με ένα ξέσπασμα στην πρώτη περίοδο ξέφυγε 5-3, ενώ με την Ελευθερία Πλευρίτου έγινε και το 6-3. Ο ΝΟΒ δεν τα παράτησε και με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε (6-6) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 2-0 όπως και στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 8-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η άμυνα των κοριτσιών του Αλεξάνταρ Τσίριτς ήταν εξαιρετική και με ένα σερί 3-1, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τη διαφορά στο +4 (11-7) με τη Βουλιαγμένη να μην μπορεί σε αυτό το οκτάλεπτο μετά το 9-7, να βρει απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε 1/5 πέναλτι!

Η Ριτζ μείωσε σε 11-8 για τον ΝΟΒ, με τον Ολυμπιακό να έχει νωρίτερα κι άλλο χαμένο πέναλτι. Η Τανκέεβα μείωσε σε 11-9, δύο λεπτά πριν από το τέλος αλλά η Βασιλική Πλευρίτου στην επόμενη επίθεση έγραψε το 12-9 και έβαλε τέλος στα όποια όνειρα της ομάδας του Λαιμού για να στείλει τον τελικό στα πέναλτι.

Η Ελευθερία Πλευρίτου διαμόρφωσε το τελικό 13-9.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-3, 3-1, 2-2.

Η διακύμανση:
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:04), 1-1 Ελληνιάδη (πέναλτι, 4:43), 2-1 Χυδηριώτη (κόντρα, 3:57), 2-2 Στρατηδάκη (π/π, 3:16), 3-2 Τριχά (περιφέρεια, 2:03), 3-3 Καιάφα (π/π, 0:43), 4-3 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:20), 5-3 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 0:02)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:06), 6-4 Ελληνιάδη (πέναλτι, 5:50), 6-5 Ριτζ (περιφέρεια, 5:07), 6-6 Γιαννοπούλου (περιφέρεια, 4:03), 7-6 Κρίστμας (φουνταριστό, 2:50), 8-6 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 2:28)

3ο οκτάλεπτο: 9-6 Κρίστμας (περιφέρεια, 6:20), 9-7 Ριτζ (πέναλτι, 5:04), 10-7 Χυδηριώτη (κόντρα, 3:04), 11-7 Τριχά (περιφέρεια, 0:38)

4ο οκτάλεπτο: 11-8 Ριτζ (περιφέρεια, 5:18), 11-9 Τανκέεβα (π/π, 1:59), 12-9 Β. Πλευρίτου (π/π, 1:27), 13-9 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:04)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 3, Τανκέεβα 1, Βάλβη, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά