Εθνικός – Ολυμπιακός: «Σκούπα» οι «ερυθρόλευκες» με 5-4 στα πέναλτι και πλώρη για το Quadruple

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 5-4 στα πέναλτι (11-11 κανονική διάρκεια) τον Εθνικό και με 2-0 νίκες πέρασε στους τελικούς της Α1 πόλο των γυναικών. «Πλώρη» για το Quadruple οι «ερυθρόλευκες» του Αλεξάνταρ Τσίριτς. Ισοφάρισε η Βουλιαγμένη (13-11 τη Γλυφάδα).

Ο Ολυμπιακός…σκούπισε τον Εθνικό με 2-0 νίκες και πέρασε στους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών. Ο πρωταθλητής Ευρώπης ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, πήρε και διαφορά τριών τερμάτων στο τρίτο οκτάλεπτο και στο τελευταίο αλλά ο Εθνικός επέστρεψε και με ένα 3-0, έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι εκεί όπου ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση με αντίπαλο τον Κυπελλούχος Ευρώπης με 2-0 νίκες.

Ο Ολυμπιακός από την πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα, είχε γκολ αλλά σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό, αμυντικά δεν στάθηκε το ίδιο καλά. Έτσι ο Εθνικός γύρισε από το 1-3 (3-3) ενώ και στο δεύτερο οκτάλεπτο το 3-6 (μέσα δεύτερης περιόδου) έγινε 6-6 με την ομάδα της Ρουμπέση να κάνει ένα δικό της 3-0 και να ισοφαρίζει 6-6 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το σκηνικό άλλαξε στο τρίτο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι τρία τέρματα, δεν δέχθηκε κανένα και έτσι ο Εθνικός έμεινε πίσω σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα (6-9). Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά και 10-7, 11-8 αλλά ο Εθνικός με ένα 3-0 στα τελευταία λεπτά έστειλε το ματς στα πέναλτι (11-11). Εκεί ο Ολυμπιακός με 5-4 πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς.

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 15-16 στα πέναλτι (κ.α.11-11)

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-3, 0-3, 5-2 και 4-5 στα πέναλτι

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 2, Κοντονή 1, Πάρκες 2, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου 3, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδη 4, Ιόλη Μπενέκου 1, Καραμπέτσου 1, Τζόνσον, Γκότζια, Μπέτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Βασιλική Πλευρίτου 2, Κρίστμας 3, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Δουρέκα, Τριχά 1,Τορνάρου.

Ισοφάρισε η Βουλιαγμένη, 13-11 τη Γλυφάδα

Στον άλλο ημιτελικό, η Βουλιαγμένη κέρδισε 13-11 τον ΑΝΟ Γλυφάδας στον Λαιμό, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο αγώνα που θα διεξαχθεί στις 18/8 (Τετάρτη) στο «Αντώνης Δημητρόπουλος στις 16.00.

Ο γηπεδούχος ΝΟΒ προηγήθηκε 4-1, 7-3 στο ημίχρονο και 9-4 στην αρχή του τρίτου οκτάλεπτου. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε 12-11 στα 2:09 από τη λήξη με ένα από τα πέντε συνολικά τέρματα της Παναγιώτας Νίνου αλλά η Στεφανία Σάντα έγραψε το τελικό 13-11 στο 1:20.

Για τον ΝΟ Βουλιαγμένης, τέσσερα τέρματα σημείωσε η Διαμαντοπούλου και τρία η Γιαννοπούλου.

Όπως σημειώθηκε στο φύλλο αγώνα: «Στο τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας σε απόφαση των διαιτητών η βοηθός προπονητή του ΝΟΒ, Β. Μαυρέλου. Στο τέταρτο οκτάλεπτο διακόπηκε ο αγώνας για ένα λεπτό καθώς ανάψανε πυρσούς και καπνογόνα στην εξέδρα και πέταξαν νερά στον πάγκο της Γλυφάδας».

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR 13-11

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 3-2, 4-5, 2-3

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 2, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 3 Ριντζ 1, Τανκέεβα, Μαρία Πάτρα 1, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου 4, Σάντα 2, Αγγελίδη, Ειρήνη Πάτρα, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη..

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Παναγιώτα Νίνου 5, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ειρήνη Νίνου 1, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχας, Φουντωτού 3, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.