Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 15-9: 159η σερί νίκη για τους Πειραιώτες!

Η ομάδα πόλο ανδρών του Ολυμπιακού επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 15-9 και στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με την Μλάντοστ.

Την 159η διαδοχική του νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εύκολα του ΠΑΟΚ στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» με 15-9.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι και με τα γκολ των Μυλωνάκη (5:35), Γενηδουνιά (2:51), Μπούσλιε (1:53, 0:25) έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο στο 5-1.

Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα τρία γκολ με το 8-5 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με δύο όμορφα γκολ του Γιάννη Φουντούλη κάνοντας έτσι το 10-5. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοση τους και ξέφυγαν με 13-7.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση με 15-9.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου στρέφουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση που ακολουθεί την προσεχή Τετάρτη (27/3) με αντίπαλο την Μλάντοστ στην Κροατία για την 11η αγωνιστική του Champions League.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-4, 5-2, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 6:40), 1-1 Χαραλαμπόπουλος (πέναλτι, 6:05), 2-1 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 5:35), 3-1 Γενηδουνιάς (2:51), 4-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:53), 5-1 Μπούσλιε (περιφέρεια, 0:25)

2ο οκτάλεπτο: 6-1 Γούνας (πέναλτι, 7:24), 7-1 Γούνας (περιφέρεια, 6:35), 7-2 Χαραλαμπόπουλος (πέναλτι, 6:05), 7-3 Κεχαλάρης (περιφέρεια, 5:10), 7-4 Κεχαλάρης (κόντρα, 4:34), 7-5 Καρούντζος (περιφέρεια, 3:54), 8-5 Αργυρόπουλος (π/π., 2:36)

3ο οκτάλεπτο: 9-5 Φουντούλης (π/π., 7:21), 10-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 6:05), 11-5 Αργυρόπουλος (κόντρα, 4:13), 11-6 Χαραλαμπόπουλος (φουνταριστό, 3:41), 12-6 Φουντούλης(κόντρα, 1:30), 12-7 Κόχειλας (περιφέρεια, 1:04), 13-7 Γούνας (π/π., 0:14)

4ο οκτάλεπτο: 13-8 Χαραλαμπόπουλος (πέναλτι, 6:38), 14-8 Αργυρόπουλος (κόντρα, 4:59), 14-9 Ζάτοβιτς (περιφέρεια, 4:28), 15-9 Δερβίσης (κόντρα, 0:55)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Νικολαΐδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος.

ΠΑΟΚ (Βαγγέλης Βλαζάκης): Τζωρτζάτος, Σαρησάββατς, Ζάτοβιτς 1, Κόχειλας, Κουλούρης, Παπαδομανωλάκης, Κεχαλάρης 2, Καρούντζος 1, Παυλίδης, Νάνος, Χαραλαμπόπουλος 4, Μουρατίδης, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης.