Ανέβηκε δεύτερη η Βουλιαγμένη, σημαντικές νίκες για ΠΑΟΚ, Χίο

Η Βουλιαγμένη ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της αγωνιστικής. Κέρδισε τον Απόλλωνα και ανέβηκε δεύτερη. Για την 14η αγωνιστική σημαντικές νίκες πανηγύρισαν και οι ΠΑΟΚ, Χίος.

Στο Λαιμό, η ομάδα του Χρβόγιε Κόλιανιν μόχθησε για να κάμψει την αντίσταση του φοβερού και φέτος Απόλλωνα Σμύρνης. Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (1-0, 1-2, 3-2, 4-3, 4-5, 6-5) και μπήκαμε στο τελευταίο οκτάλεπτο όπου έσπασαν καρδιές. Ο Καλογερόπουλος σκόραρε στον παραπάνω για το 7-5 αλλά ο Ραμίρεζ απάντησε για το 7-6. Ο Μπάσιτς 4.05 πριν από το φινάλε με σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 8-6 που ήταν και το τελικό σκορ. Το τέρμα του Κροάτη προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των φίλων του Απόλλωνα και το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 15 λεπτά και συνεχίστηκε αφού μετακινήθηκαν οι οπαδοί της εκ Σμύρνης ιστορικής ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο Ρέστειο 7-6 το Π. Φάληρο και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό του στα πλέι οφ. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο δεύτερο οκτάλεπτο (2-5). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, μείωσαν με τον Γαρδίκα (5-6, 2.31 πριν από το τέλος) αλλά ο Καρούντζος απάντησε άμεσα (5-7) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς για τον ΠΑΟΚ. Λίγο πριν από το τέλος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη) ο προπονητής του Π. Φαλήρου Τεό Λοράντος, για διαμαρτυρία.

Στη Χίο, η ομάδα του Γιώργου Ντόσκα με τον νεοαποκτηθέντα Βραζιλιάνο Ρούντα Φράνκο να κάνει μεγάλο ματς, νίκησε το ντέρμπι των νησιωτών (9-8 τα Χανιά) και πήρε βαθιά ανάσα.