Με το ένα πόδι στα προημιτελικά ο ΝΟ Βουλιαγμένης, νίκη 17-13 στην έδρα της Μπαρτσελόνα

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΝΟ Βουλιαγμένης, 17-13 επί της Μπαρτσελόνα, μέσα στην έδρα της ισπανικής ομάδας στη Βαρκελώνη, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των “16” του Euro Cup Ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Απέκτησε έτσι σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά εν όψει του επαναληπτικού στις 23 του μήνα στην έδρα του ΝΟΒ.

Η ελληνική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της από το ξεκίνημα και πήρε σημαντικό προβάδισμα, με πλουραλιστικές λύσεις επιθετικά, προηγούμενη 11-5 στο ημίχρονο και 15-8 στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου. Στην τελευταία περίοδο χαλάρωσε η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των σύγχρονων “μπέμπηδων” του Βουγιατσίνοβιτς και οι Καταλανοί μείωσαν στο τελικό 17-13.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-17

Οκτάλεπτα: 3-5, 2-6, 3-4, 5-2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αντρέι Ιόσεπ): Γιορέτ, Βέιτς 2, Π. Λινάρες, Βαλς 5, Πρατ 1, Ραμόν 3, Μπερτράν, Βιγιαμαγιόρ, Αντράντε 1, Γκόμα 1, Βίνας, Ανγκελέσκου, Μ. Λινάρες

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 3, Σπάχιτς, Καλογερόπουλος 3, Αλμύρας 2, Ούμποβιτς 2, Παπασηφάκης 2, Γούντχεντ 2, Καστρινάκης 1, Καπότσης 2, Κουρούβανης, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης.

Διαιτητές: Σεβέρο (Ιταλία), Κόβατς (Αυστρία)