Α1 Πόλο Ανδρών: Διπλό και στο Περιστέρι ο Ολυμπιακός (5-12)

Το «13 στα 13» έκανε ο Ολυμπιακός περνώντας νικηφόρα και από το Περιστέρι με 12-5.

Τη 13η νίκη της, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας αντιμετώπισαν εκτός έδρας τον ΓΣ Περιστερίου, κόντρα στον οποίο επικράτησαν με 12-5, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1. Ο Ολυμπιακός, που βρίσκεται στην κορυφή του πρωταθλήματος, με «13 στα 13» και 39 βαθμούς, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε τον στόχο του, το «διπλό» στο Περιστέρι.

Πρώτος σκόρερ του ματς ο Γενηδουνιάς, ο οποίος σημείωσε τέσσερα τέρματα, με τους Φουντούλη και Γκίλλα να ακολουθούν με δύο. Ο Ολυμπιακός έχει, πλέον, μπροστά του δύο εντός έδρας ματς, αφού το Σάββατο (2/12, 15:00), θα υποδεχθεί τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο «Πέτρος Καπαγέρωφ», για τη 14η αγωνιστική της Α1 και την άλλη Τετάρτη (6/12), την ισχυρή Προ Ρέκο, για την 6η «στροφή» της φάσης των ομίλων του Champions League.

Στο πρώτο ημίχρονο, το ματς ήταν ανταγωνιστικό, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 6-5 (2-3 η πρώτη περίοδος, 3-3 η δεύτερη). Στο τρίτο και στο τέταρτο οκτάλεπτο, ωστόσο, ο Ολυμπιακός «έσφιξε» την άμυνά του, κυριάρχησε απόλυτα και σημείωσε έξι τέρματα, δίχως να δεχθεί κανένα (0-2, 0-4), φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 12-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 3-3, 0-2, 0-4.

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Αμαγνώστου, Μπιτσάκος Χρ., Παπαδημητρίου, Πρέκας 1, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 1, Τοράκης, Μπιτσάκος Ανδρ., Χόλαντ, Μαστρογιαννάκος, Αλευρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λιαντζίρης, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Δαμίγος, Γκίλλας 2.