Πανιώνιος – Ολυμπιακός 7-11: Στους τελικούς της Α1 πόλο των ανδρών ο Θρύλος με 2-0 νίκες

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε 11-7 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και με 2-0 νίκες πέρασε στους τελικούς της Α1 πόλο των ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα, χρονικά, που περνά στους τελικούς της Α1 πόλο των ανδρών. Δυσκολεύτηκε στη Νέα Σμύρνη απέναντι στον δυνατό Πανιώνιο αλλά με ένα σερί 4-0 στα τελευταία λεπτά, πήρε ακόμη μια νίκη, έκανε το 2-0 στη σειρά και πέρασε στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω 2-1 στην πρώτη περίοδο, ισοφάρισε (2-2) στο ξεκίνημα της 2ης, πέρασε μπροστά και 3-2 και έκτοτε δεν έχασε ξανά το προβάδισμα (3-5, 5-5, 5-6, 5-7).

Ο Πανιώνιος στην τελευταία περίοδο μέσα σε ένα λεπτό σκόραρε δυο τέρματα και ισοφάρισε σε 7-7.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, πέρασε μπροστά με 9-7, ο Πανιώνιος είχε κι ένα χαμένο πέναλτι για να μειώσει στο γκολ, δεν τα κατάφερε και εν συνεχεία ο Ολυμπιακός με δύο ακόμη γκολ τελείωσε το ματς (7-11).

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (πέναλτι, 6:51), 2-0 Μπιτάντζε (φουνταριστό, 2:40), 2-1 Φουντούλης (π/π, 1:59)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Παπαναστασίου (π/π, 5:32), 2-3 Γραμματικός (περιφέρεια, 4:29), 3-3 Μουρατίδης (περιφέρεια, 2:48), 3-4 Φουντούλης (π/π, 1:38)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Βάμος (περιφέρεια 7:41), 4-5 Γούνας (κόντρα, 5:25), 5-5 Γκιουβέτσης (περιφέρεια, 2:54), 5-6 Δήμου (περιφέρεια, 2:37), 5-7 Μουρίκης (φουνταριστό, 1:46)

4ο οκτάλεπτο: 6-7 Γούνας (πέναλτι, 7:38), 7-7 Κοπελιάδης (περιφέρεια, 6:55), 7-8 Βάμος (π/π, 6:17), 7-9 Φουντούλης (π/π, 3:06), 7-10 Βάμος (περιφέρεια, 2:04), 7-11 Δήμου (περιφέρεια, 1:15)

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 2-3, 2-4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης 1, Μπιτάντζε 1, Κατραούρας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης 1, Παπάκος, Γούνας 3, Σπούνερ, Καπετανάκης, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου Τ. 2, Βάμος 3, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γραμματικός 1, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης.