ΠΑΟΚ – Εθνικός 10-9: Προβάδισμα στη σειρά με ανατροπή

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 10-9 του Εθνικού στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 1-0 στη σειρά για τις θέσεις 5-8 της Α1 πόλο των ανδρών.

Ο Εθνικός έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ που έβγαλε αντίδραση στο β’ ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 10-9. Έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 στη σειρά και έχει το προβάδισμα στο ζευγάρι για τις θέσεις 5-8. Επόμενο ματς στον Πειραιά, με τον Εθνικό να θέλει να ισοφαρίσει σε 1-1 και τον ΠΑΟΚ να καθαρίσει τη σειρά.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Εθνικός ήταν μπροστά με 6-4 αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πέρασε και μπροστά και κράτησε τη νίκη (10-9).

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ 10-9

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-4, 4-0, 2-3.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανωλιουδάκης, Προσινικλής Ν. 1, Καλαργυρός 1, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 3, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος 2, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Καραντζάς, Αλειφτήρας, Σάλεχ, Λασκαρίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Κατσαγούνος 1, Τεσάνοβιτς 2, Μπέτο, Θεοδόσης - Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 2, Βιτέλλας, Πρωτοψάλτης 1, Μπεριστιάνος, Μαθιόπουλος 1, Λαδάς, Δροσόπουλος, Βαλλιανάτος 1.