Περιστέρι – Πανιώνιος 7-7 (3-5 πέναλτι): Πέρασε ο Πανιώνιος στα ημιτελικά

Ο Πανιώνιος στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 πόλο των ανδρών. Κέρδισε 5-3 στα πέναλτι (7-7 κανονική διάρκεια) το Περιστέρι και προκρίθηκε με 2-0 νίκες.

Με 2-0 νίκες ο Πανιώνιος πέρασε στα ημιτελικά της Α1 πόλο των ανδρών και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός. Κέρδισε στα πέναλτι 5-3 (7-7 κανονική διάρκεια) μέσα στο Περιστέρι που πλέον θα πάει για τις θέσεις 5-8 με στόχο την έξοδο στην Ευρώπη.

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο 8λεπτο παίρνοντας ένα καθαρό σκορ (0-3). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν (4-5) στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Πανιώνιο να ξεφεύγει εκ νέου με 7-5 αλλά το Περιστέρι να στέλνει το ματς στα πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 7-7.

Εκεί με επιμέρους σκορ 5-3 ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος πόλο της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-3, 4-2, 1-2, 2-0, 3-5 (πέναλτι)

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σαλτερής, Καζάζης 1, Τοράκης, Πρέκας, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 1, Μπιτσάκος Χρ. 1, Καρούντζος 3, Φώσκολος 1, Χρυσοσπάθης 2, Τσαχιλίδης, Λαδάς, Χόλαντ, Ναγκλ, Μπιτσάκος Ανδρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζάλας, Γκιουβέτσης 2, Μπιτάντζε, Νταλάπας, Καλαϊτζής 2, Μουρατίδης, Παπάκος 1, Γούνας 4, Σπούνερ, Καπετανάκης 2, Αναγνώστου, Λοράντος, Κανελλόπουλος.