Α1 πόλο ανδρών: Σώθηκε στα πέναλτι ο Παναθηναϊκός, μια ακόμη ευκαιρία η Χίος

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-5, ισοφάρισε τη Χίο (8-8) στο Γουδή και πανηγύρισε την παραμονή του στην κατηγορία στα πέναλτι, αφού έκανε το 2-1 στη σειρά.

Ο Παναθηναϊκός με ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ισοφάρισε τη Χίο (8-8), πήγε το ματς στα πέναλτι όπου και σώθηκε (4-3) με τον Θωμά Γαβαλά να κάνει τρεις αποκρούσεις και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι οι «πράσινοι» παρέμειναν στην κατηγορία, ενώ η Χίος θα έχει μία ακόμη ευκαιρία στην επόμενη φάση των πλέι άουτ.

Ο Κουρλιάφτης δύο λεπτά πριν από το τέλος ισοφάρισε σε 8-8 για τον Παναθηναϊκό που ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ (1-4, 5-7, 5-8) αλλά με ένα 3-0 στο τέλος πήγε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί ο Γαβαλάς έκανε τρεις αποκρούσεις και ο ΠΑΟ με 4-3 στα πέναλτι έκανε το 2-1 στις νίκες και σώθηκε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ 12-11 (κ.α. 8-8, πέν. 4-3)

Οκτάλεπτα: 0-4, 4-2, 1-1, 3-1, πέν. 4-3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Σιαμάς Χρ., Παπαδημητρίου, Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 5, Καρακάσης Ν. 1, Σιαμάς Π., Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου 2, Βέκκος 1, Παπαβασιλείου, Κρατημένος, Δευτεραίος, Ζερβουδάκης.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ., Χαλατζιάν 1, Γδύσης, Παππάς Κ. 2, Παππάς Αλ. 3, Κανδιόγλου 2, Χριστοφορίδης 2, Κόλλιας, Καλαργυρός, Γαβαλάς Ιω., Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μ. 1.