Ο Ολυμπιακός έχασε τελευταία φορά στον Πειραιά το 2005!

Στον Ολυμπιακό… είχαν ξεχάσει πότε είχαν χάσει στην έδρα τους σε αγώνα κανονικής περιόδου στην Α1 πόλο ανδρών. Τελευταία ήττα το 2005, ενώ μεσολάβησε και ήττα με την εφηβική ομάδα το 2011.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Βουλιαγμένη στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος στην Α1 πόλο ανδρών και… έγραψε ιστορία!

Κι αυτό διότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να χάσουν εντός έδρας σε ματς της κανονικής περιόδου εννέα ολόκληρα χρόνια και μάλιστα παίζοντας με εφήβους.

Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 7-8: Ο ΝΟΒ «σόκαρε» τους «ερυθρόλευκους» στον Πειραιά

Η τελευταία εντός έδρας ήττα λοιπόν στην κανονική περίοδο ήταν στις 11/2/2011 με 16-3 από τη Βουλιαγμένη με τον Ολυμπιακό να παίζει με το εφηβικό λόγω απεργίας των παικτών.

Εάν δεν υπολογιστεί αυτή η ήττα ακριβώς επειδή έπαιζαν έφηβοι για να βρει κάποιος την αμέσως προηγούμενη εντός έδρας ήττα σε κανονική περίοδο θα πρέπει να γυρίσει… δεκαπέντε χρόνια πίσω. Ηταν στις 26/02/2005 με 6-5 από τον Εθνικό.

Γενικότερα τελευταία ήττα σε κανονική περίοδο ήταν με το ίδιο σκορ (8-7) στις 28/4/2012 στο Λαιμό με τη Βουλιαγμένη.

Τελευταία εντός έδρας ήττα (κανονική περίοδο και πλέι οφ) ήταν στις 8/5/2013 πρώτος τελικός πλέι οφ με αντίπαλο τη Βουλιαγμένη με 7-5.

Τελευταία ήττα είτε εντός είτε εκτός έδρας (κανονική περίοδο και πλέι οφ) ήταν στις 23/5/2019 με 9-8 (6-6 κανονική διάρκεια, 3-2 στα πέναλτι) από τη Βουλιαγμένη στο Λαιμό.

Στο περσινό πρωτάθλημα η Βουλιαγμένη με γκολ σε νεκρό χρόνο είχε ισοφαρίσει σε 13-13. Το ματς για την κανονική περίοδο είχε διεξαχθεί στις 16/11/2019.