Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ 1-1: Τα μοιράστηκαν όλα (vids)

Αστέρας Τρίπολης και Λάρισα είχαν δίκαιη μοιρασιά (1-1). Μπαράλες στο 19' και Ασούμπρε στο 60' οι σκόρερ.

Μοιράστηκαν βαθμούς στην Τρίπολη ο Αστέρας με την Λάρισα, καθώς ο Μίλαν Ράσταβατς στο ντεμπούτο του δεν μπόρεσε να επαναφέρει στις νίκες τους γηπεδούχους παρόλο που η ομάδα του είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, ενώ καθοριστικές ήταν οι αλλαγές που έκανε στην επανάληψη ο Μιχάλης Γρηγορίου για την ΑΕΛ, με τον Ασούμπρε να προσφέρει στη θεσσαλική ομάδα την ισοφάριση με ένα πολύ ωραίο γκολ.

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ: Το γκολ του Μπαράλες για το 1-0 (vid)

Ο Αστέρας άρχισε επιθετικά, με τον Μπαράλες να αστοχεί σε κεφαλιά στο 3', αλλά στο 19΄ευστόχησε με τον ίδιο τρόπο αξιοποιώντας τη σέντρα του Καπίγια. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, με την Λάρισα να ανεβαίνει στα τελευταία λεπτά και να απειλεί με τον Νούνιτς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Μιλοσάβλιεβιτς έπεισε στην περιοχή σε επαφή με τον Φερνάντεθ, με τον Τζοβάρα να υποδεικνύει πέναλτι. Όμως ξαναβλέποντας τη φάση στο VAR κατόπιν ειδοποίησης από τον Ζαχαριάδη, πήρε πίσω την απόφαση όπως και την κίτρινη που είχε δείξει στον παίκτη του Αστέρα.

Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ: Το γκολ της ισοφάρισης από τον Ασούμπρε (vid)

Στην επανάληψη ο Γρηγορίου έκανε δύο αλλαγές από την αρχή και μετέβαλλε τη διάταξη σε 4-2-3-1, με τον Ασούμπρε να δικαιώνει την επιλογή της εισόδου του στον αγωνιστικό χώρο αξιοποιώντας στο 60΄με υπέροχο πλασέ την μπαλιά του Νούνιτς (είχε ντριμπλάρει εντυπωσιακά τον Βαλιέντε) και κάνοντας το 1-1. Στο αμέσως προηγούμενο λεπτό ο Μπαράλες είχε χάσει τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα, αστοχώντας από κοντά στη σέντρα του Κώτσιρα. Το ματς συνέχισε να είναι ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν ξεκάθαρα το τρίποντο, ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Στο 78' Η Λάρισα έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μπούστος που σούταρε πάνω στον Πασαλίδη, ενώ στο 80' και στο 82' ο Αστέρας απείλησε με Ιγκλέσιας και Λουίς Φερνάντεθ, όπως και στο 86 με τον Μπαράλες. Με το αποτέλεσμα τελικά να μην αλλάζει...