Πάλι στην τελευταία φάση σώθηκε ο ΠΑΟΚ, όπως με τον Άρη

Και στο ντέρμπι με τον Άρη ο ΠΑΟΚ είχε σώσει την παρτίδα στην τελευταία φάση του αγώνα, ενώ το ίδιο έγινε και με τον Παναθηναϊκό.

Μία ανάσα από την πρώτη του ήττα μετά από 43 παιχνίδια στο πρωτάθλημα έφτασε ο ΠΑΟΚ, αλλά έσωσε την παρτίδα στο 90+9 του αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 2-2 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια.

Ο χρόνος των καθυστερήσεων που είχε δοθεί ήταν πέντε λεπτά και μετά τη συμπλήρωσε του εξτρά χρόνου ο δόθηκε το πέναλτι για τους Θεσσαλονικείς. Δεν είναι πάντως η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ σώνει την παρτίδα με γκολ στην εκπνοή.

Στο ντέρμπι με τον Άρη πάλι το σκορ ήταν εις βάρος του 2-1, αλλά και πάλι τη γλίτωσε στο φινάλε. Τότε είχαν δοθεί επτά λεπτά καθυστερήσεις και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90+6 και να κάνει το 2-2. Πάλι στο φινάλε, πάλι ισοπαλία με το ίδιο σκορ.

Η διαφορά, όμως, είναι πως με τον Παναθηναϊκό η φάση του πέναλτι έγινε αφού είχε ολοκληρωθεί το έξτρα πεντάλεπτο που είχε δείξει ο ρέφερι της αναμέτρησης.