Ο Αστέρας βύθισε την Κέρκυρα

Ο Αστέρας επικράτησε της Κέρκυρας με 3-1 και την έστειλε πιο κοντά στην Football League.

Ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε εύκολα από την έδρα της Κέρκυρας με 3-1. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες που τις μετουσίωσαν σε γκολ.

Το σκορ άνοιξε με όμορφη εκτέλεση φάουλ ο Τσιλιανίδης στο 40΄. Με την έναρξη της επανάληψης ο Μανιάς με όμορφο τακουνάκι σκόραρε για το 2-0. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μανιάς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-0.

Στο 85΄οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. O Τουράμ το εκτέλεσε πάνω στον Αθανασιάδη και στην επαναφορά πέτυχε το 1-3.

Με την νίκη του ο Αστέρας έπιασε στην πέμπτη θέση την Ξάνθη εν αντιθέσει με την Κέρκυρα που χάνει τις ελπίδες της για την μάχη της παραμονής.