ΑΕΚ - Λαμία 2-0: «Καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο (highlights)

Χωρίς να ικανοποιήσει η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της ανύπαρκτης επιθετικά Λαμίας, «καθαρίζοντας» από το πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Πλιάτσικα και προβολή του Βράνιες.

Συνέχεια στις νίκες για την ΑΕΚ επί τεχνικής ηγεσίας Νίκου Κωστένογλου, καθώς παρότι δεν «έλαμψε» με την απόδοσή της και χρειάστηκε… βοήθειες για να ξεπεράσει τα εμπόδια που αντιμετώπισε στη διάρκεια του πρώτου μέρους, επικράτησε τελικά της Λαμίας με 2-0

Η «Ένωση» δεν μπορούσε να κάνει φάσεις στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, μέχρι να φτάσει στο γκολ με τη συνδρομή ενός πρώην παίκτη της, του Βασίλη Πλιάτσικα, ο οποίος στο 37΄σημείωσε αυτογκόλ προσπαθώντας να διώξει τη σέντρα του Λιβάγια κι ενώ νωρίτερα υπήρξε αμφισβήτηση στην απόφαση του διαιτητή Μανούχου να δείξει κίτρινη και όχι κόκκινη κάρτα στον Βράνιες, για χτύπημα στο πρόσωπο του Ρόμανιτς, παρότι ο διαιτητής είδε τη φάση στο VAR. Ο Βόσνιος, μάλιστα, ήταν αυτός που στο τέλος του πρώτου μέρους κατάφερε με προβολή να αξιοποιήσει τη σέντρα από φάουλ του Λιβάγια και να γράψει το 2-0. Γκολ που αρχικά δεν μέτρησε, ως οφσάιντ, αλλά με το VAR ελήφθη η σωστή απόφαση.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights της αναμέτρησης

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έριξε το ρυθμό, με την Λαμία να μην μπορεί να απειλήσει καθόλου επιθετικά και το ματς να έχει λιγοστές φάσεις, με κορυφαία ευκαιρία αυτή του Βράνιες στο 63’. Και μεγάλη επέμβαση του Βελλίδη στο 84’ σε σουτ του Βέρντε.

ΑΕΚ-ΛΑΜΙΑ 2-0
ΑΕΚ: Μπάρκας – Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες – Σιμόες, Κρίστιτσιτς (76’ Γαλανόπουλος) – Ζεράλδες (71’ Βέρντε), Αλμπάνης (63’ Κλωναρίδης), Λιβάγια - Γιακουμάκης

ΛΑΜΙΑ: Βελλίδης – Αντέντζο, Πλιάτσικας, Βύντρα – Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος (85’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο (36’ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας – Ρόμανιτς (65’ Τουράμ), Καραμάνος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μανούχος Ευάγγελος (Αργολίδας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15’ Βράνιες, 68’ Λιβάγια – 67’ Βάντερσον