Όταν ο Γεωργάτος έβαζε… φωτιά στην Τούμπα (video-pics)

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού πανηγύριζαν στην εξέδρα και αυτοί του ΠΑΟΚ τα… έσπαγαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ένα από τα ντέρμπι που έχει μείνει στην ιστορία καθώς δεν τελείωσε ποτέ.

Στις 31 Οκτωβρίου 1998, το ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός στην Τούμπα έγινε με οπαδούς και των δυο ομάδων. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 1-2, σε ένα ματς όμως που δεν τελείωσε ποτέ, καθώς διακόπηκε από τον διαιτητή Παπαδάκο.

Ο Οφορίκουε είχε κάνει το 0-1, ο Φρατζέσκος ισοφάρισε στο 72', ενώ στη συνέχεια οι Πειραιώτες πήραν πέναλτι, σε ανατροπή του Γκόγκιτς.

Ο Γεωργάτος έκανε το 1-2 από την άσπρη βούλα στο 80ό λεπτό, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Τάκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με τον βοηθό Βλάχο να υποδεικνύει χέρι και τον διαιτητή να το ακυρώνει.

Το τι ακολούθησε, δεν περιγράφεται εύκολα με λόγια. Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, πήραν στο κυνήγι τους διαιτητές, ο βοηθός Φεσόπουλος έπεσε θύμα ξυλοδαρμού, αν και δεν είχε κάποια συμμετοχή, το ματς διακόπηκε και ο ΠΑΟΚ τιμωρήθηκε με αφαίρεση τριών βαθμών και ποινή τιμωρίας της Τούμπας για τρεις αγωνιστικές.

Το «ΦΩΣ ΤΩΝ ΣΠΟΡ» της 1ης Νοεμβρίου έγραφε για «Θρυλική νίκη μέσα στη φλεγόμενη Τούμπα».

Επίσης, υπήρχε εκτενές ρεπορτάζ για το χρονικό της διακοπής, τους τραυματίες και τις ζημιές σε πούλμαν:

Δείτε εδώ το βίντεο από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση:

Επίσης, φωτογραφίες από την «ερυθρόλευκη» εξέδρα στην Τούμπα αλλά και όσα έγιναν στο ματς: