Ο Φορτούνης και το αρνητικό ρεκόρ που δεν πρόλαβε να δημιουργηθεί

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τη Λιβαδειά, αφού επιβλήθηκαν με σκορ 2-0 της τοπικής ομάδας.

Σε έναν αγώνα που οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς μπήκαν αποφασισμένοθ να τον «καθαρίσουν» γρήγορα, ο Κώστας Φορτούνης κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 7ο λεπτό και να δώσει τέλος σε ένα αρνητικό ρεκόρ που πήγαινε να δημιουργηθεί, αφού οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να σκοράρουν σε εκτός έδρας αγώνα στο πρώτο μέρος από τις 11 Μαρτίου του 2018.

Τότε ο Ολυμπιακός είχε νικήσει στην Κρήτη τον Πλατανιά με 4-0. Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί ότι το γκολ του Φορτούνη στο 7ο λεπτό είναι το γρηγορότερο που πετυχαίνει η ομάδα του Πειραιά από τις 9 Δεκεμβρίου του 2017 κι έπειτα, όταν ο ίδιος παίκτης είχε σκοράρει στο 6ο λεπτό στο Αγρίνιο, κόντρα στον Παναιτωλικό!