Τα highlights της αναμέτρησης Λεβαδειακός - Ξάνθη 1-2 (vid)

Η Ξάνθη κατάφερε να πάρει άλλη μία νίκη φτάνοντας στους 12 βαθμούς και την 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λιγκ.

Η Ξάνθη προηγήθηκε στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπαξεβανίδη μέσα από τη περιοχή του Λεβαδειακού, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Γέντρισεκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και είχαν αρκετές στιγμές για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη όμως είχαν αντίθετη άποψη και κατάφεραν να διευρύνουν το σκορ τους. Στο 68ο λεπτό, ο Κάστρο κέρδισε πέναλτι και ο Γέντρισεκ έκανε το 0-2, φτάνοντας τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα, περισσότερα από τον καθένα.

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να μειώσει στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα εξαιρετικό σουτ του Σουμπίνιο από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Το τελικό 2-1 υπέρ της Ξάνθης παρέμεινε μέχρι το τέλος και χάρισε στους Ακρίτες την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα.