Handball Premier: Νίκη σωτηρίας η Πυλαία που (ξανα)σόκαρε τον ΠΑΟΚ (22-21)!

Η Πυλαία εξασφάλισε, ουσιαστικά, την παραμονή της, νικώντας τον ΠΑΟΚ εντός έδρας με 22-21 στο μοναδικό κυριακάτικο ματς της 19ης αγωνιστικής της Ηandball Premier

To «μπαμ» έκανε η Πυλαία κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ εντός έδρας με 22-21 στο μοναδικό κυριακάτικο ματς της 19ης αγωνιστικής της Ηandball Premier.

Έτσι εξασφάλισε, ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία και για την επόμενη σεζόν αφού πήρε ...αποστάσεις (+3) από τις τη δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον (απευθείας) υποβιβασμό 3 αγωνιστικές πριν το φινάλε, ενώ έχει ματς με την ουραγό κι υποβιβασμένη ΧΑΝΘ.

Η περσινή Κυπελλούχος (είχε και τότε κερδίσει τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό...) αιφνιδίασε τον «δικέφαλο του βορρά» που προερχόταν από την ήττα από την ΑΕΚ δημιουργώντας μία διαφορά πέντε τερμάτων στο 15’ (8-3)

Ο «δικέφαλος» ξύπνησε επιθετικά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μείωσε γρήγορα στο γκολ (36’ 12-11), για να ισοφαρίσει στο επόμενο λεπτό και να περάσει πρώτη φορά μπροστά με 13-12 στο 38’.

Ωστόσο η Πυλαία δεν τα παράτησε κι αφού έμεινε σε επαφή στο σκορ, είδε τον τερματοφύλακά της να κάνει ορισμένες σπουδαίες αποκρούσεις και να πηγαίνει προηγούμενη με 18-17 στο τελευταίο 5λεπτο του ματς. Πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 56’, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει γρήγορα στο γκολ. Ο Αλεξανδρίδης με ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ έκανε το 20-18.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-2, 7-3, 8-4, 10-5, 11-8 (ημ.) 12-10, 13-13, 15-15, 17-17, 18-17, 22-21

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 1, Μανωλούδης 5, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 1, Καραγκιοζόπουλος 4, Αθανασιάδης, Μοϊσίγεφ, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 1, Κυριακίδης, Γιορανίδης 1, Αλατσατιάνος, Σεϊρεκίδης 4, Παλάσκας 1, Σιγγιρίδης 1.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 6, Τσαμουρίδης 1, Νικολαϊδης 3, Παπαζογλου 3, Βελισσαρίου, Αποστόλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 1, Μοισίλοφ, Κουκμίσης 3, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Κόκκινη: 24:54 Χασεκίδης (συνοδός ΠΑΟΚ), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 2/3-3/3