ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-2: Σώθηκε στο 97' με Ολιβέιρα

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ γλίτωσε την ήττα (2-2) στην Τούμπα, με γκολ του Ολιβέιρα, απέναντι στον εκπληκτικό Αστέρα που είχε προηγηθεί με 2-0. Στάνκο και Τιλίκα (πεν) το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, μείωσε με πέναλτι ο Κούρτιτς πριν από το σωτήριο γκολ του Ολιβέιρα

Με γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε τον Αστέρα Τρίπολης σε 2-2 και γλίτωσε την ήττα στην Τούμπα από μία ομάδα που παρά τις απουσίες της ήταν όχι απλώς ανταγωνιστική αλλά και έπαιξε εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Ο Αστέρας είχε προηγηθεί με 2-0 από τα γκολ του Στάνκο στο τέλος του πρώτου μέρους και του Τιλίκα με πέναλτι στο 54', ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε με πέναλτι του Κούρτιτς στο 81' και δικαιώθηκε στο φινάλε για την έντονη πίεση που άσκησε, έστω κι αν το γκολ μπήκε μετά την ολοκλήρωση του πεντάλεπτου των καθυστερήσεων που είχε δείξει ο τέταρτος. Τα δύο πέναλτι του αγώνα δόθηκαν με παρεμβάσεις του Σιδηρόπουλου από το VAR ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε από το πρώτο μέρος με τραυματισμούς τους Λύρατζη και Τσαούση που αποχώρησαν με λυγμούς. Ο Τσαούσης σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έχει διάταση έσω πλαγίου και μπορεί να μείνει ένα μήνα εκτός δράσης, ενώ ο Λύρατζης έχει πρόβλημα στον προσαγωγό.

Ο ΠΑΟΚ είχε φάση με τον Ολιβέιρα στο ξεκίνημα αλλά το σουτ που βρήκε και δοκάρι ήταν ως μη γενόμενο, καθώς ο Πορτογάλος ήταν οφσάιντ. Στο 6' ο Μπαρτόλο πλάσαρε ελάχιστα άουτ, υποδείχτηκε οφσάιντ, αλλά εάν έμπαινε γκολ πιθανότατα θα μετρούσε. Στο 19' η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με γυριστό άστοχο σουτ του Ολιβέιρα, με τον Σίτο στο 28΄να χάνει καλή ευκαιρία καθώς το σουτ κόντραρε στον Λύρατζη και πέρασε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκαρντάφσκι σούταρε δυνατά με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει. Στο 32' ο Τσαούσης που είχε ενοχλήσεις από ώρα αποχώρησε κλαίγοντας προς τον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Σάστρε. Στο 33' νέα αντεπίθεση του Αστέρα με τον Μπαρτόλο να σουτάρει πάνω στον Κοτάρσκι. Λίγο αργότερα νέο σουτ του Μπαρτόλο έφυγε ψηλά. Και στο 38' ο Λύρατζης υπέστη επίσης μυϊκό πρόβλημα και ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή καθώς μετά από λίγο πέρασε στο ματς ο Ζίφκοβιτς. Με τον Λύρατζη επίσης να ξεσπά σε λυγμούς. Στο 40' λίγο άουτ το σουτ του Ντάντας. Και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αστέρας βρήκε το προβάδισμα μετά την εκτέλεση φάουλ του Σίτο, την κεφαλιά του Ατιένθα στο δοκάρι και εν συνεχεία τον Στάνκο με νέα κεφαλιά από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κοτάρσκι.

Με τρίτη αναγκαστική αλλαγή (Μπίσεσβαρ αντί Ελ Καντουρί που προφυλάχτηκε γιατί είχε ενοχλήσεις) και με τον Ζίφκοβιτς πάντα αριστερά, ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή με τον Μπίσεσβαρ στο 48'. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ζίφκοβιτς από λάθος του Κοτάρσκι πήγε να κόψει τον Κρεσπί, τον πάτησε και μετά από έλεγχο της φάσης ο Κουμπαράκης έδειξε πέναλτι. Στο 54' εκτελέστηκε από τον Λέο Τιλίκα για το 0-2! Στο 61' πάλι από Παπαδόπουλος με το πόδι απέκρουσε το σουτ του Νάρεϊ με τον Ντάντας να αστοχεί στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει φλύαρη υπεροχή, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 77' με τον Ολιβέιρα που από κοντά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη σέντρα του Σβαμπ. Στο 81' ο Γιασμίν Κούρτιτς ευστόχησε σε πέναλτι και μείωσε σε 1-2, με τον Σιδηρόπουλο και εδώ από το VAR να καλεί τον διαιτητή για σπρώξιμο του Γκαρντάφσκι στον Κωνσταντέλια. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, στο 88' σουτ του Σβαμπ μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος ενώ στη συνέχεια από τη σέντρα του Σβαμπ ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να κάνει την τελική προσπάθεια. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουλιεράκης έκανε άστοχη κεφαλιά από σέντρα του Νάρεϊ και στην τελευταία φάση, δύο λεπτά μετά το προκαθορισμένο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων, ο Ολιβέιρα από κοντά έκανε το 2-2 με κοντινό σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και πρώτη κεφαλιά του Κούρτιτς. Σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

Μικρογραφία

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-2

Γήπεδο: Τούμπας

Σκόρερ: 45'+2' Στάνκο 0-1, 54' Τιλίκα πέναλτι 0-2, 81' Κούρτιτς πέναλτι 1-2, 97' Ολιβέιρα 2-2

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Κίτρινες: 54' Ζίφκοβιτς, 56' Κούρτιτς, 75' Τιλίκα, 80' Γκαρντάφσκι, 91' Παπαδόπουλος, 92' Σίτο, 93' Κωστέας, 95' Ιγκλέσιας

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (40' λ.τ. Α. Ζίφκοβιτς), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (32' λ.τ. Σάστρε), Κούρτιτς, Ντάντας (67' Σβαμπ), Αουγκούστο (67' Κωνσταντέλιας), Ελ Καντουρί (46' Μπίσεσβαρ), Νάρεϊ, Ολιβέιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Γκαρντάφσκι, Ατιένθα, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Μουνάφο, Στάνκο, Κρεσπί (72' Ιγκλέσιας), Σίτο, Τιλίκα (89' Κωστέας), Μπαρτόλο (82' Μπενίτο)