Ολυμπιακός: 2-0 στο 4ο λεπτό, 46 χρόνια μετά!

Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά ύστερα από 46 χρόνια σκόραρε δύο γκολ, πριν συμπληρωθεί το τέταρτο λεπτό.

Δύο παιχνίδια με συναρπαστικό τέλος επιφύλαξε η χθεσινή (2/2) μέρα.

Ο ΟΦΗ πέτυχε την ανατροπή στα πέντε τελευταία λεπτά επί του Παναθηναϊκού, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Και στο "Κλεάνθης Βικελίδης" ο Άρης πέντε λεπτά πριν τα 90 ισοφαρίστηκε από την ΑΕΚ, αλλά στις καθυστερήσεις επικράτησε χάρη σε γκολ του Εμάνουελ Σάκιτς, που το μοναδικό του γκολ στη Super League ήταν πριν από τρία και πλέον χρόνια σε βάρος του Άρη.

Όποτε προηγείται νικά...

Αυτό το γκολ επέτρεψε στον Άρη να συνεχίσει ένα εντυπωσιακό επίτευγμα. Από την αρχή της σεζόν, σε όποιο παιχνίδι προηγείται πάντοτε νικά!

Κανένας αντίπαλος δεν έχει καταφέρει να τον σταματήσει, έστω και αν ισοφαρίσει προσωρινά όπως η ΑΕΚ.

Και μάλιστα η ΑΕΚ είναι μια ομάδα, που έχει παράδοση να ισοφαρίζει τον Άρη, αφού έχει καταφέρει 24 φορές να μην χάσει από τον Άρη, σε παιχνίδια που αυτός προηγείται!

Αλλά η... συνήθεια του Άρη δεν είναι φετινή, αφού και πέρσι ήταν λίγες οι φορές που δεν νίκησε όταν προηγήθηκε.

Με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο, ο Άρης έχει βρεθεί μπροστά στο σκορ 28 φορές και νίκησε τις 24. Άλλες τρεις ισοφαρίστηκε και μια έχασε. Πέρσι όμως αυτό...

Ο Ολυμπιακός ήταν γρήγορος...

Και ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει βαθμό σε παιχνίδι που προηγήθηκε στο σκορ, αν και κάποιες φορές και αυτός ισοφαρίστηκε προσωρινά.

Μάλιστα στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό προηγήθηκε 2-0 πριν συμπληρωθεί το τέταρτο λεπτό.

Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί πάνω από 46 χρόνια. Τότε ο Ολυμπιακός το είχε κάνει εκτός έδρας, παίζοντας με τον Απόλλωνα στο "Γεώργιος Καμάρας". Με γκολ του Γαλάκου στο 2' και του Αϊδινίου στο 4' είχε νικήσει 2-1 (49' Νικολαΐδης το γκολ του Απόλλωνα).

Ήταν η δεύτερη μόλις φορά στο φετινό πρωτάθλημα, που ο Ολυμπιακός σκοράρει στην έδρα του δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο.

Η άλλη ήταν με τον ΠΑΟΚ.

Για τελευταία φορά ο Ολυμπιακός δεν νίκησε σε παιχνίδι που προηγήθηκε στις 21 Φεβρουαρίου 2021, 1-1 με τον Άρη στο Νέο Φάληρο.

Είναι εντυπωσιακό ότι η τελευταία φορά που ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά δεν νίκησε ήταν στις 5 Μαΐου 2021, 1-1 με τον... Ολυμπιακό!