ΟΦΗ: Στις 6/11 η «πρώτη» του Νιόπλια και η παρθενική νίκη της σεζόν στο 1400ο ματς της ιστορίας του

Ο ΟΦΗ το Σάββατο (6/11) συμπλήρωσε 1400 αγώνες στην ιστορία του. Πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο της σεζόν ενώ στις 6 Νοεμβρίου 1983 είχε κάνει ντεμπούτο ως παίκτης τότε της ομάδας, ο Νίκος Νιόπλιας.

Την ίδια ημερομηνία που ο Νίκος Νιόπλιας είχε κάνει ντεμπούτο ως παίκτης του ΟΦΗ στην Α' Εθνική, η ομάδα της Κρήτης έπαιξε το 1400ο παιχνίδι στην ιστορία της, το 700ο εντός έδρας και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη στη σεζόν!

Ήταν 6 Νοεμβρίου 1983, όταν ο Άγγλος προπονητής Λες Σάνον έβαζε για πρώτη φορά αλλαγή το Νίκο Νιόπλια σε αγώνα πρωταθλήματος στη Νέα Σμύρνη σε αγώνα Πανιωνίου - ΟΦΗ. Ήταν η αρχή μιας μεγάλης καριέρας με 510 αγώνες στην Α' Εθνική.

Και ήλθε η 6η Νοεμβρίου 2021, 38χρόνια μετά, να παίζει ο ΟΦΗ το 1400ο παιχνίδι στην ιστορία του στην κατηγορία και 700ο εντός έδρας, έχοντας το Νιόπλια προπονητή.

Πρώτα γκολ εντός έδρας στο ημίχρονο!

Ο ΟΦΗ έψαχνε την πρώτη εντός έδρας νίκη του και την πέτυχε με δύο γρήγορα γκολ εναντίον του Ατρομήτου. Ο ΟΦΗ για τρίτη σεζόν στη σειρά δυσκολεύεται να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές είχε βάλει δύο γκολ συνολικά και κανένα σε τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια.

Αυτή τη φορά όμως μόλις στο 10' προηγείτο ήδη 2-0 του Ατρομήτου. Ήταν η πρώτη φορά από τον Ιούλιο του 2020, που κατάφερνε να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Δεν ξεπέρασε δηλαδή το ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ολόκληρη την περασμένη σεζόν και στα πρώτα οκτώ παιχνίδια φέτος.

34 χρόνια μετά…

Μάλιστα τόσο γρήγορο 2-0 είχε να διαμορφώσει ο ΟΦΗ από την 1η Μαρτίου 2020, όταν νικούσε τη Λαμία με 3-0 για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα Playoffs. Είχε σκοράρει στο 2' με τον Φιγκεϊρέδο και στο 9' με τον Ναμπί.

Αυτή τη φορά τα δύο γκολ στο 7' και το 10' πέτυχε ο Φιορίν Ντουρμισάι. Αναζητήσαμε λοιπόν τον προηγούμενο ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ, που να έχει πετύχει το ίδιο, δύο γκολ δηλαδή στο πρώτο δεκάλεπτο. Και χρειάστηκε να γυρίσουμε 34 ολόκληρα χρόνια πίσω.

Ήταν στις 20 Δεκεμβρίου 1987, όταν στο "Σπύρος Λούης" ο ΟΦΗ νικούσε τον Παναθηναϊκό με 5-2, και ο Γιώργος Σαμαράς πετύχαινε τα πρώτα γκολ του αγώνα στο 2' και το 8'.