Ολυμπιακός: Πάντα του βγάζει το λάδι ο Ατρόμητος

Πολύ δύσκολη αποστολή περιμένει τον Ολυμπιακό στο γήπεδο του Περιστερίου κόντρα στον Ατρόμητο, ενώ τα τελευταία χρόνια σκοράρει πάντα στις καθυστερήσεις.

Καθόλου απλή ιστορία δεν είναι για τον Ολυμπιακό το παιχνίδι με τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Πειραιά τα βρίσκει σκούρα στο Περιστέρι εδώ και πολλά χρόνια. Οι «κυανόλευκοι» παραδοσιακά είναι ένας από τους δυσκολότερους αντιπάλους στο πρωτάθλημα. Αυτό παραδέχθηκε και ο Πέδρο Μαρτίνς, αυτό αποδεικνύεται και από τα αποτελέσματα.

Ο Ατρόμητος βγάζει το λάδι στον Ολυμπιακό, ενώ δεν είναι και λίγες οι απώλειες βαθμών. Στα τρία τελευταία ματς στο Περιστέρι το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο φινάλε του αγώνα με γκολ στις καθυστερήσεις. Συγκεκριμένα στο περσινό κομβικό 0-1 του Ολυμπιακού το γκολ πέτυχε ο Χασάν στο 90ό λεπτό της αναμέτρησης.

Τη σεζόν 2018-19 ο Ολυμπιακός νίκησε 1-2 με τον Βούκοβιτς να σκοράρει στο 90’+3’, ενώ τη σεζόν 2017-18 το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 90’ ο Χατζισαφί και η ομάδα του Πειραιά γλίτωσε την ήττα.

Και αν πάμε πιο πίσω, θα δούμε ότι οι νίκες είναι στο γκολ. Τη σεζόν 2016-17 ο Ολυμπιακός πέρασε 0-1 με γκολ του Ιντέγε, το 2015-16 νίκησε 1-2 με τα γκολ του Μποτία, το 2014-15 ο Ατρόμητος νίκησε 1-0, το 2013-14 οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ενώ την περίοδο 2012-13 ο Ολυμπιακός νίκησε 0-1. Για να βρούμε μία σχετικά άνετη νίκη θα πρέπει να γυρίσουμε στη σεζόν 2011-12, όταν ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 0-2. Το μεσημέρι οι Πειραιώτες θα κληθούν να περάσουν από μία πολύ δύσκολη έδρα και να διατηρήσουν τη διαφορά που έχουν από τους αντιπάλους τους, αλλά και το αήττητο.