Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός: Δοκιμασία στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης»

Ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» τον Αστέρα Τρίπολης. Ο νταμπλούχος Ελλάδας είναι αήττητος στα 13 τελευταία ματς με αντίπαλο τους Αρκάδες. Σέντρα στις 19.30.

Ο Ολυμπιακός σταθεροποιήθηκε ακόμα περισσότερο στην κορυφή νικώντας την ΑΕΚ και σε συνδυασμό τις απώλειες των διωκτών του.

Από την Τρίπολη ξεκινά μια τριάδα εκτός έδρας αγώνων, που θα καθορίσουν τη συνέχεια.

Ο Αστέρας Τρίπολης βρίσκεται στις παρυφές της εξάδας, μια θέση και ένα βαθμό, και θα παλέψει να πάρει ότι μπορεί από το παιχνίδι.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Με ισοπαλία στα Γιάννενα έκλεισε το 2020, με ισοπαλία άνοιξε και το 2021, από τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά, ο Αστέρας Τρίπολης.

Είναι τέσσερα παιχνίδια αήττητος, αλλά με τρεις ισοπαλίες. Έχει μόνο μια νίκη στα εννέα τελευταία, με τρεις ήττες και πέντε ισοπαλίες.

Αυτοί οι εννέα αγώνες του απέδωσαν εννέα βαθμούς, ενώ στους πέντε πρώτους συγκέντρωσε πάλι εννέα.

Έχει τέσσερις ήττες, όλες από τις ομάδες που είναι στις τέσσερις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έχει δεχτεί δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, από την ΑΕΚ και τον ΠΑΣ Γιάννινα, και τα άλλα 13 στο δεύτερο!

Είναι η μοναδική ομάδα, που δεν έχει πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ. Έχει προηγηθεί σε πέντε περιπτώσεις και σε εννέα ήταν ισόπαλος.

Στην έδρα του ο Αστέρας έκλεισε το 2020 με νίκη επί του Ατρομήτου, αφού δεν είχε νίκη στα τρία προηγούμενα. Είχε δύο ισοπαλίες και την ήττα με την ΑΕΚ, που ήταν η μοναδική στην Τρίπολη μέσα στο 2020.

Αυτή η ήττα από την ΑΕΚ είναι η μοναδική του Αστέρα στα 16 τελευταία για το πρωτάθλημα και στα 17 τελευταία επίσημα.

Με τον Ατρόμητο πέτυχε για πρώτη φορά δύο γκολ στην Τρίπολη, αφού στα πρώτα πέντε δεν μπορούσε να ξεπεράσει το ένα γκολ.

16.01.2021: Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης

Οι πρώτοι σκόρερ: Μπαράλες 8, Ριέρα και Λουίς Φερνάντεθ από 2.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Παπαδόπουλος, Τιλίκα και Κρεσπί από 14.

Ο Ολυμπιακός

Ούτε η ΑΕΚ μπόρεσε να αποτελέσει εμπόδιο για τον Ολυμπιακό, που μπήκε νικηφόρα στο 2021 και εκμεταλλευόμενος τις απώλειες όλων των άλλων ομάδων που είναι πίσω του, ξέφυγε στη βαθμολογία.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δύο ισοπαλίες, στα Γιάννινα και με την ΑΕΚ στον πρώτο γύρο, και 11 νίκες.

Ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη επίθεση με 36 γκολ, 13 περισσότερα από την δεύτερη της ΑΕΚ, και την καλύτερη άμυνα, με πέντε γκολ.

Έχει πετύχει εννέα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και 27 στο δεύτερο. Στα έξι πρώτα δεν είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Στα επτά τελευταία το έκανε έξι φορές (!) δεν τα κατάφερε μόνο με την ΑΕΚ εκτός έδρας.

Συνολικά είναι αήττητος στα 15 τελευταία για το πρωτάθλημα, όπου σκοράρει συνεχώς, μετά την ήττα πέρσι από τον ΠΑΟΚ.

Εκτός έδρας ο Ολυμπιακός είναι για 28 αγώνες πρωταθλήματος αήττητος εκτός έδρας, από τις 10 Φεβρουαρίου 2019, όταν ηττήθηκε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ. Έχει 20 νίκες και οκτώ ισοπαλίες σε αυτά τα 28 παιχνίδια.

Το τελευταίο του ήταν το ισόπαλο με την ΑΕΚ τον περασμένο Δεκέμβριο. Αφού είχε νικήσει στα αμέσως τρία προηγούμενα. Έχει παίξει μόλις πέντε παιχνίδια εκτός και οκτώ εντός έδρας. Τώρα θα δώσει τρία διαδοχικά εκτός έδρας.

Πέρσι κατέκτησε το νταμπλ, νικώντας στο τελικό Κυπέλλου την ΑΕΚ, στον αργοπορημένο τελικό της 12ης Σεπτεμβρίου.

Αποκλείστηκε από το Champions League, αλλά συνεχίζει στο Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόβεν.

16.12.2020: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1

20.12.2020: Ολυμπιακός – ΑΕΛ 5-1

03.01.2021: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 3-0

09.01.2021: Παναιτωλικός - Ολυμπιακός

13.01.2021: ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός

Οι πρώτοι σκόρερ: Ελ Αραμπί 14, Μασούρας 6, Χασάν 5.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Ρούμπεν Σεμέδο και Εμβιλά από 19.

Μεταξύ τους

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο γύρο του Αστέρα Τρίπολης, συμπληρώνοντας πέντε νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια τους. Αμέσως πριν είχαν τρεις διαδοχικές ισοπαλίες, με τελευταία τον Ιανουάριο του 2018, 1-1 στην Τρίπολη.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει χάσει τα τελευταία 13 μεταξύ τους, με εννέα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Ο Αστέρας πέτυχε την τρίτη και τελευταία ως τώρα νίκη του επί του Ολυμπιακού το Μάρτιο του 2014.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει δεχτεί γκολ στα τέσσερα τελευταία.

Στην τελευταία του επίσκεψη στην Τρίπολη, τον περασμένο Δεκέμβριο, ο Ολυμπιακός πέτυχε ευρεία νίκη με 5-0, και έμεινε για έκτο παιχνίδι αήττητος από τον Αστέρα εκεί.

Από την τελευταία ήττα το Μάρτιο του 2014, έχει τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

18.09.2020: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης 3-0

(59’ σουτ Φορτούνης, 64’ σουτ Μασούρας, 88’ σουτ Μασούρας)

Πέρσι

15.12.2019: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-5

(5’ σουτ Μασούρας, 9’ σουτ Ποντένσε, 34’ σουτ Ελ Αραμπί, 45’ κεφαλιά Ελ Αραμπί, 73’ σουτ Μασούρας. Στο 16’ κόκκινη Πασαλίδης του Αστέρα)

πηγή: slgr.gr