Άρης-Αστέρας Τρίπολης 1-0: Η κορυφή παραμένει δική του! (highlights)

Ο Άρης έκανε έξοχη εμφάνιση στο β΄μέρος, «στρίμωξε» τον Αστέρα, έχασε ευκαιρίες και τελικά αρκούσε το αυτογκόλ του Πασαλίδη στο 55΄για τη νίκη (1-0) που τον κρατάει μόνο του στην πρώτη θέση!

Με φούλ επίθεση στην επανάληψη και απόλυτη κυριαρχία έχοντας ηγέτη τον Ματέο Γκαρσία, ο Άρης νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης με 1-0 και παρέμεινε μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίζοντας αυτό το εκπληκτικό ξεκίνημα, ιστορικό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης (με πέντε νίκες και μία ισοπαλία σε έξι ματς). Ο Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Πασαλίδη, ο οποίος έγινε ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του καθώς στο 55΄από το δικό του πόδι (σε προσπάθεια απόκρουσης στη σέντρα του Γκάμα) η μπάλα πήγε στα δίχτυα. Κι εκεί κρίθηκε το ματς, με τον Άρη να συνεχίζει να κρατάει αλώβητη την εστία του όποτε παίρνει κεφάλι στο σκορ. Και δεν δέχεται τέρμα στο δεύτερο μέρος, συνεχίζοντας το σερί του. Με πρωταγωνιστή τον Σιαμπάνη που έκανε σπουδαίες επεμβάσεις, αλλά και επιθετικά σε φανταστική απόδοση τον Ματέο Γκαρσία και αρκετούς άξιους συμπαραστάτες, ειδικά Ματίγια, Γκάμα και Τζέγκο.

Άρης-Αστέρας Τρίπολης: Το αυτογκόλ του Πασαλίδη για το 1-0 (vid)

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με μεγάλη ένταση στις διεκδικήσεις, αλλά και ταχύτητα στις ενέργειες. Παρόλο που οι ευκαιρίες για τις δύο ομάδες δεν ήταν αντίστοιχα πολλές. Ο Άρης είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίωρο, αλλά ο Αστέρας ξαφνικά πήρε τον έλεγχο και έκανε φάσεις για να προηγηθεί. Με 4-2-3-1 και οι δύο προπονητές, αλλά με τον Άρη να έχει τις περισσότερες αλλαγές σε πρόσωπα λόγω τιμωριών, τραυματισμών και των προβλημάτων με τον κορονοϊό. Το ματς είχε ισορροπία και χαρακτηριστικό ότι έγιναν αρκετά λάθη εκτός περιοχής εκατέρωθεν, τα οποία διορθώνονταν αμέσως. Με τις τελικές πάσες να είναι το πρόβλημα και για τις δύο ομάδες που πήγαν χωρίς γκολ στα αποδυτήρια, με τον Άρη να έχει καλύτερη στιγμή στο 14΄το σουτ του Μαντσίνι που εξουδετέρωσε ο ο Παπαδόπουλος και με τον Αστέρα να απειλεί με τον Πασαλίδη στο 25΄, αλλά ο Σιαμπάνης έκανε έξοχη επέμβαση.

Ο Άρης μπήκε ορμητικά στην επανάληψη, με τον Ματέο Γκαρσία σε επιτελικό ρόλο, με δύο καλές προσπάθειες του Μάνου και μία του Γκάμα, ο οποίος είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 54΄και τελικά είδε την ομάδα του να προηγείται ένα λεπτό αργότερα. Από την μπαλιά του Ματίγια ο Γκάμα έκανε τη σέντρα και ο Πασαλίδης προσπαθώντας να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με τον Άρη να χάνει κι άλλη ευκαιρία μετά, με τον Πασαλίδη να διώχνει πριν η μπάλα φτάσει στον Μάνο από το πλασέ του Μαντσίνι. Στο 64΄ο Σίλβα έκανε καλή προσπάθεια, αλλά άψυχο πλασέ πάνω στον Παπαδόπουλο. Ο Ράσταβατς αμέσως μετά το αυτογκόλ έκανε δύο αλλαγές, με Γκόμες και Ορόσκο, ψάχνοντας κάποια επιθετική αντίδραση για την ομάδα του που είχε υποχωρήσει και είχε γίνει έρμαιο στις διαθέσεις των γηπεδούχων. Ο Άρης συνέχισε να επιτίθεται και είχε σπουδαίες φάσεις με Σίλβα στο 67΄και με το εκπληκτικό μπάσιμο στου Ματέο Γκαρσία, αλλά και στις δύο περιπτώσεις δεν υπήρξε ιδανικό φινάλε. Μάλιστα ο Αργεντινός ζήτησε πέναλτι σε επαφή με τον Βαλιέντε, αλλά δεν υπήρχε κάτι. Στο 73΄ο Γκόμες και στο 79΄ο Μουνάφο είχαν σουτ που μπλόκαρε ο Σιαμπάνης για τον Αστέρα που προσπαθούσε στο τέλος για να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μάνος, όμως, βγήκε στο 84΄μπροστά από τον Παπαδόπουλο, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να αποκρούει, όπως συνέβη και στο 88΄πάλι με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Αστέρας είχε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις, με τον Σιαμπάνη να κάνει φανταστική απόκρουση στην κεφαλιά του Μπαράλες! Και να κρατάει την μεγάλη νίκη της ομάδας του...