Super League 2: Πάτησε κορυφή ο Πλατανιάς, 2-1 τον Εργοτέλη (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Τη νίκη με 2-1 κατέκτησε ο Πλατανιάς κόντρα στον Εργοτέλη για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League 2.

Ο Πλατανιάς ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Κρήτης καθώς επικράτησε του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό με γκολ του Έφορντ. Η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε στο 37' χάρη σε κεφαλιά του Λουκίνα, με τον Μπιανκόνι στο 88' να χαρίζει τη νίκη στους Χανιώτες που πάτησαν κορυφή.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (46´ Μπούσης), Μπάτζιος, Σπίριακ, Μπρους, Τσέλιος, Μπουτσάκης (65´ Αλεξάκης), Έφορντ, Ιατρούδης (79´ Μανουσάκης) και Κβάτενγκ.

Πλατανιάς (Τάτσης): Γκοτζ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Μαΐκιτς (34′ λ.τ. Σάαντο), Νιαυραδάκης, Ντος Σάντος (71´ Λεωνιδόπουλος), Μπιανκόνι, Περντόμο & Λουκίνας (85´ Παπουτσογιαννόπουλος).

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Σεφτέ στις νίκες η Παναχαϊκή καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κέρκυρας. Οι Πατρινοί κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης με σκορ 2-0.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας χάρη σε γκολ του Μωραΐτη.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 50' ο Σιατραβάνης ζευγάρωσε τα τέρματα των φιλοξενούμενων που πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη.

Κέρκυρα: Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Γενιτσαρίδης (88′ Αμαραντίδης), Τσιμπούκας, Αγιώτης, Ν. Κρητικός, Βασιλούδης, Πιαστόπουλος (68′ Νγκαν), Γεωργακόπουλος, Παυλής (50′ Βουκελάτος), Μίσκου.

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολίμος, Ρουγκάλας, Τσελεπίδης, Τζέιμς, Ιντζόγλου, Παπατόλιος, Λινάρδος (60′ Κολ), Κυνηγόπουλος (88′ Μασούρας), Σιατραβάνης (78′ Μαυριάς), Μωραΐτης.

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Καραϊσκάκης κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας με 2-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 13' χάρη σε γκολ Τσούτση. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχθηκαν πίεσαν για την ισοφάριση και στο 20' ο Κουτερσιώτης επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Μέλκας.

Τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Άρτας ζευγάρωσε τα τέρματα της καθώς το σουτ του Χατζηστραβού κατέληξε στα δίχτυα του Γκέκα.

ΑΕ Καραϊσκάκης: Μέλκα, Παπανίκου, Καπίας, Βλάχος, Παναγιώτου (85′ Καψάλης), Μέτσε, Ψιάνος, Χατζηστραβός, Τσούτσης (60′ Μασούρας), Γυφτοκώστας (72′ Αλμπάνης), Κυβελίδης.

Απόλλων Λάρισας: Γκέκας, Σκούπρας, Σουλιώτης (5′ λ.τ Κωστούλας), Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Λίταινας, Χατζής, Νύκταρης (46′ Σιφναίος), Τασιουλής, Σάντος (46′ Νούσιος), Μπαστακός.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (25/10)

Λεβαδειακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-2 (44' πεν. Μάντζιος - 9' Παντελιάδης, 47' πεν. Παυλίδης)