Καλαμάτα – Κηφισιά 1-2: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη

Η Κηφισιά επικράτησε εκτός έδρας 2-1 της Καλαμάτας και αποσπάστηκε από τους διώκτες της.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη γα την Κηφισιά. Κέρδισε στο γήπεδο της Παραλίας 2-1 την Καλαμάτα και είναι πλέον στο +5 από τη δεύτερη Καλλιθέα.

Πάλεψε η Καλαμάτα αλλά δεν απέφυγε την ήττα, στο ντεμπούτο του Ίλτσο Γκιοργκιόσκι.

Στο 28’ ο Τετέι με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1 για την Κηφισιά, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Καλαμάτα ισοφάρισε με πέναλτι (1-1). Σε γύρισμα του Βασιλόγιαννη, βρήκε η μπάλα στο χέρι του Σωτηράκου. Ο Πασάς νίκησε τον Αναγνωστόπουλο και έκανε το 1-1.

Η Κηφισιά απάντησε με πέναλτι στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου. Ο Ταΐρης ανέτρεψε τον Τετέι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Κουϊρουκίδης στο 49’ και έγραψε το 1-2.

Στο 82’ ο Παπασάβας, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Γκίνη στο 65’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής ο Βλάχος (Ανατολικής Αττικής).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Ταΐρης, Μόζερ (88’ Λούκαζικ), Λουπάνο (81’ Ασίγκμπα), Μπαξεβάνος, Λιποράσε, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Ματέους (55’ Τάτος), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης (55’ Ρόβας), Πασάς (88’ Τριανταφυλλάκης.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Προβυδάκης, Σωτηράκος, Γκίνη (65’ Παπασάββας), Πέιος, Πρίτσας (69’ Ταλάλ), Να, Κουϊρουκίδης (65’ Αντερέγκεν), Τετέι (86’ Νοικοκυράκης).