Ολυμπιακός Βόλου-Ολυμπιακός Β' 2-3: Επιστροφή στις νίκες σε ματσάρα!

Ο Ολυμπιακός Β' κατάφερε να νικήσει στο Βόλο τον τοπικό Ολυμπιακό έπειτα από συναρπαστικό παιχνίδι με 3-2 και με «χρυσό» σκόρερ τον Πινακά.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός Β' επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού Βόλου στο γήπεδο της Νεάπολης στη θεσσαλική πόλη, σε ένα παιχνίδι με πολύ σασπένς. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με δύο τέρματα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά ο Δημήτρης Πινακάς άρχισε να δείχνει την αξία του και με ένα δικό του γκολ σφράγισε τη νίκη και μάλιστα σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα. Αφήνοντας στα χαμηλά της βαθμολογίας τους Βολιώτες.

Πανηγυρισμός αλά Αραούχο από τον Σουρλή (pics)

Η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα προηγήθηκε μόλις στο 5' με σουτ του Μαρίνου, ενώ είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, με τον Ξενοδόχοβ να κάνει καλές αποκρούσεις, όπως και ο Τζολάκης σε σουτ του Βερνάρδου. Στο 32' μετά από κόρνερ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός Β' βγήκε στην αντεπίθεση και με τον Σουρλή έκανε το 0-2. Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα απάντησαν αμέσως μειώνοντας το σκορ στο 34' με κεφαλιά του Φιλίποβιτς.

Στο 50' ο Τζολάκης μπλόκαρε το σουτ του Κουντουριώτη, αλλά στο 60' ο Βερνάρδος κατάφερε με σουτ μέσα από την περιοχή να ισοφαρίσει σε 2-2. Η απάντηση του Ολυμπιακού Β' ήταν άμεση, καθώς στο 65' ο Πινακάς με κοντινό πλασέ έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 75' ο Ξενοδόχοβ απέκρουσε το σουτ του Μαρίνου και ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Κωστή έφυγε εκτός εστίας. Στο 86' ο Τζολάκης έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Μανάφοβ και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βρέσκας από την Πιερία που έδειξε κόκκινη κάρτα στον Φιλίποβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κίτρινη είδε στο 49' ο Μπαγκαλιάνης, στο 63' ο Παπακώστας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Μανάφοβ, Φιλίποβιτς, Στάμου, Παπακώστας, Κόλα (59' Μάνγκα), Ντος Σάντος, Κότος (82' Ντιαμπί), Κατσούκης (59' Ξύδας), Βερνάρδος, Κουντουριώτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Τζολάκης, Καρμπόβνικ, Αποστολόπουλος, Καλογερόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Ξενιτίδης, Σουρλής, Σαπουντζής (63' Τσέλιος), Μαρίνος, Κωστή (90' Ντόι), Πινακάς (82' Νταμπό)