Γυναικείο Champions League: Μ' ανατροπή στο «Ντα Λουζ» το «πάνω χέρι» η Λιόν με την Μπενφίκα (1-2)

Η Λιόν με δύο γκολ στην επανάληψη επικράτησε της Μπενφίκα, στο «Ντα Λουζ», με 2-1, στον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων για το γυναικείο Champions League

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά του Champions League έκανε η γυναικεία ομάδα της Λιόν επικρατώντας της Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβώνας με 2-1.

Οι θηλυκοί «γκονς» παρότι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στο πρώτο μέρος μετά το γκολ της Αντρέια Φαρία (43') αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη σκοράροντας δις σε διάστημα 16 λεπτών.

Αρχικά ισοφάρισαν με την Κασκαρίνο (63') - με το πρώτο της τέρμα από τον Φλεβάρη του 2023 - και απλοποίησαν τη ρεβάνς στις 27 Μαρτίου, επί γαλλικού εδάφους, με την Ντέμπριτζ (79') να γυρίζει το ματς