Μουντιάλ γυναικών: Πρεμιέρα με νίκη για Νέα Ζηλανδία και Αυστραλία (vid)

Η Νέα Ζηλανδία επιβλήθηκε 1-0 της Νορβηγίας και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, ενώ η Αυστραλία κέρδισε 1-0 την Ιρλανδία.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησαν Νέα Ζηλανδία και Αυστραλία τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών που φιλοξενούν φέτος στα γήπεδά τους.

Η Νέα Ζηλανδία έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον 1o όμιλο, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Νορβηγίας και πανηγύρισε την παρθενική νίκη της ιστορίας της σε τελική φάση Μουντιάλ.

Η 31χρονη επιθετικός της Μέλμπουρν Σίτι, Χάνα Γουίλκινσον, πέτυχε στο 48’ το πρώτο γκολ του φετινού τουρνουά και χάρισε τη νίκη της εθνική ομάδα της.

Η Αυστραλία με τη σειρά της, επικράτησε 1-0 της Ιρλανδίας για τον 2ο όμιλο του τουρνουά.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση πέτυχε για τα «καγκουρό» στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’) με πέναλτι η Κέιτλι. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Ιρλανδία πίεσε ασφυκτικά με την ελπίδα να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά το σκορ παρέμεινε τελικά ανέπαφο ως το φινάλε.