Βέλγιο-Παναμάς 3-0: Διώρυγα... Λουκάκου

Με δυο γκολ του Λουκάκου και ένα του Μέρτενς- και τα τρία στο β΄ ημίχρονο- το Βέλγιο νίκησε τον πρωτάρη Παναμά με 3-0.

Βέλγιο-Παναμάς 3-0:  Διώρυγα... Λουκάκου

Για ομάδα που έπαιζε πρώτη φορά στα τελικά του Μουντιάλ μια χαρά τα πήγε ο Παναμάς στο πρώτο ημίχρονο, αφού όχι μόνο άντεξαν στην πίεση των «κόκκινων διαβόλων» αλλά και επισκέφθηκαν με αξιώσεις την περιοχή του Κουρτουά.

Όλα τα ωραία όμως έχουν ένα τέλος. Και για τον Παναμά έφτασε στο 47΄με το ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντρις Μέρτενς. Άπαξ και κόπηκε ο γόρδιος δεσμός το Βέλγιο στρίμωξε για τα καλά τον αντίπαλό του και σημείωσε άλλα δυο γκολ (69΄, 75΄) με τον Ρομέλου Λουκάκου.