Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς 3-2: Πρόκριση στην παράταση (highlights)

O Aστέρας Τρίπολης χρειάστηκε παράταση για να αποκλείσει με 3-2 τον Πλατανιά και να προκριθεί στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Πλατανιάς που είχε ηττηθεί στην Κρήτη 1-0 διεκδίκησε την πρόκριση και κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση χάρις στο γκολ που είχε σημειώσει ο Λουκίνας με πέναλτι στο 11΄

Στο έξτρα 30λεπτο το ματς ήταν γκραν γκινιόλ. Ο Αστέρας επιβίωσε παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (1-2 στο 102΄). Είχε όμως Ιγκλέσιας...

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Ιγκλέσιας, μετά από λάθος του Μάντζαρη ισοφάρισε (1-1). Ωστόσο στο 102΄ο Πλατανιάς με κεφαλιά του Μπιανκόνι έκανε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 113΄με πέναλτι του Ιγκλέσιας και στο τελευταίο λεπτό με τον Φερνάντεθ (3-2).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καραγκούνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 115΄.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Μιχαήλ, Παναγιώτου(46΄ Κώτσιρας), Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο(103΄Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς(46΄ Καπίγια), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46΄Φερνάντεθ), Μαρτίνεθ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Κωστίκος (61΄Νίλι), Παπουτσογιαννόπουλος (86΄Μπιανκόνι), Ντος Σάντος, Λουκίνας, Αμπντούλ Ραχμαν, Σμυρλάκης (81΄Ταρίκ).