Καλαμάτα-ΑΕΛ 3-0: Προβάδισμα πρόκρισης για τη «Μαύρη Θύελλα» (vid)

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Καλαμάτα απέναντι στην ΑΕΛ με 3-0 για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Καλαμάτα πανηγύρισε εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΛ με 3-0 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Αλεξόπουλο που σημείωσε χατ - τρικ.

Καλαμάτα - ΑΕΛ 3-0: Δείτε τα τρία γκολ του Αλεξόπουλου! (vids)

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Έλληνας φορ στο 36' ενώ στο 73' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τη «Μαύρη Θύελλα» και λίγα λεπτά μετά έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκόλια στο 83'.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αλεξόπουλος στις καθυστερήσεις μέσα σε πανηγυρικό κλίμα.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Kωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάναγκιτς, Δήμος, Βουκμίροβιτς, Κουϊρουκίδης (77' Χαρλέπας), Καζβιρόπουλος, Αλεξόπουλος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Ρίστιτς, Μπάλλας, Χαλκιαδάκης (46' Ντάουντα), Γκόλιας, Ζίζιτς (69' Πίνακας), Καρανίκας, Ασούμπρε, Ζίβκοβιτς, Μπούστος (55' Μιλοσάβλιεβιτς), Νούνιτς, Φατιόν.