Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση στα πέναλτι για Ηρακλή, εκπλήξεις από Καμάρι και Ιεράπετρα

Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που πανηγύρισε την πρόκριση στους ομίλους του κυπέλλου Ελλάδος, αφού επιβλήθηκε εκτός έδρας του Εθνικού στα πέναλτι με 10-9  (0-0 ο κανονικός αγώνας, 1-1 η παράταση).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην παράταση με γκολ του Μάναλη, ενώ ο Ηρακλής ισοφάρισε στην εκπνοή του αγώνα με τον Ρόβα. Στη διαδικασία των πέναλτι οι δύο ομάδες εκτέλεσαν από οκτώ, με τον Περόνε που είχε αστοχήσει την πρώτη φορά, να δίνει τελικά την πρόκριση στον «Γηραιό».

Η ομάδα της Θύελλας επιβλήθηκε με 1-0 των Σπαρτιατών εντός έδρας, ενώ με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ιεράπετρα τον αντίπαλό της, στις δύο μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης.

Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά που η Θύελλα θα συμμετάσχει σε όμιλο του κυπέλλου και θα αντιμετωπίσει και ομάδα της Super League.

Την Τρίτη 18/9 θα διεξαχθεί η κλήρωση των ομίλων, εκεί όπου θα συμμετάσχουν και οι 16 ομάδες της Super League.

Επισκοπή - Κέρκυρα 0-2
Εθνικός – Ηρακλής 0-0 (1-1 στην παράταση και 9-10 στα πέναλτι)
Απόλλων Παραλιμνίου – Αιγινιακός 0-0 κανονική διάρκεια και παράταση (5-4 στα πέναλτι)
Άρης Αβάτου – Πλατανιάς 1-1 (5-4 στα πέναλτι)
Νίκη Βόλου – Δόξα Δράμας 1-0