ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός: Η ιστορία των αγώνων στο Κύπελλο (pics - vids)

Για έκτη φορά στην Ιστορία τους στον θεσμό του Κυπέλλου θα αναμετρηθούν ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός.

Η πρώτη ήταν την αγωνιστική σεζόν 1972-73, όπου παρουσία 40.000 θεατών στις 7/2/1973 ο Ολυμπιακός σε νοκ άουτ αγώνα κέρδισε δύσκολα 1-0 με γκολ του Σιώκου στο 54’ για τη φάση των «16».

Λίγα χρόνια μετά, τη σεζόν 1977-78, στις 19/4/1978, στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στην παράταση με 2-1. Μέχρι το 71’ το σκορ ήταν 0-1 όπως είχε διαμορφωθεί στο 54’ με εκτέλεση πέναλτι του Παπάζογλου. Στο 71’ ισοφάρισε ο Ολυμπιακός 1-1 με κεφαλιά του Αϊδινίου και στο 106’ με γκολ του Γαλάκου πήρε τη νίκη-πρόκριση με σκορ 2-1.

Τη σεζόν 1999-00 στην προκριματική φάση βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο με Ξάνθη, Νάουσα, Εδεσσαϊκό, Απόλλωνα Κρύας Βρύσης. Στο μεταξύ τους παιχνίδι στο ΟΑΚΑ στις 29/8/2000 κέρδισε 2-1 ο Ολυμπιακός με γκολ των Τζόρτζεβιτς (7’) και Τζιοβάνι (45’). Το γκολ του ΠΑΣ ο Σεντεμέντες (77’), με τις δυο ομάδες να περνάνε στην επόμενη φάση.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε τη σεζόν 2006-07 όπου ο ΠΑΣ που ήταν στη Β’ Εθνική στη μία και μοναδική φορά της Ιστορίας απέκλεισε τον Ολυμπιακό στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Στο πρώτο παιχνίδι στα Γιάννινα, στις 17/1/2007, ο ΠΑΣ κέρδισε 2-0 με γκολ που σημείωσαν οι Κοντογουλίδης (37’), Ντομορό (76΄).

Στο επαναληπτικό παιχνίδι στο Καραϊσκάκη στις 31/1/2007 ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-0 με γκολ των Τζόρτζεβιτς (61’ με πέναλτι), Μπαμπανγκίντα (73’). Στην παράταση το γκολ του Κοντογουλίδη στο 98’ έδωσε την πρόκριση στον «Άγιαξ της Ηπείρου».

Στην προημιτελική φάση βρέθηκαν αντιμέτωποι σε διπλούς αγώνες και τη σεζόν 2012-13. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν και τα δύο παιχνίδια, με 1-0 στα Γιάννινα στις 17/2/2013 με γκολ στο 54’ του Αμπντούν και με 2-0 στο Φάληρο στις 13/3/2013 με γκολ που σημείωσαν οι Μανιάτης (63’) και Αμπντούν (90’).