Football League: Πρώτη ήττα για την Καλαμάτα, 2-0 από τον Διαγόρα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο Διαγόρας Ρόδου υποχρέωσε την Καλαμάτα στην πρώτη της φετινή ήττα στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Football League.

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Football League γνώρισε η Καλαμάτα που ηττήθηκε στη Ρόδο από τον Διαγόρα με 2-0.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε μόλις στο 2ο λεπτό ο Παπαδόπουλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η «Μαύρη Θύελλα» κέρδισε πέναλτι ωστόσο η εκτέλεση του Ράκιτς ήταν άστοχη.

Λίγα λεπτά μετά ήρθε το 2-0 των γηπεδούχων. Ο Μπαρμπαρούσης με ωραία ατομική ενέργεια χρίστηκε σκόρερ και «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του.

Το αρνητικό αποτέλεσμα δεν επηρέασε τη θέση της Καλαμάτας καθώς παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια της αγωνιστικής

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε αρκετές ευκαιρίες τα Τρίκαλα έμειναν στο 0-0 με την Καβάλα και έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλούς σημειώθηκε στο 30' με σουτ του Πελάεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με τη λευκή ισοπαλία να μένει έως το τέλος.

Τρίκαλα (Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Πελάεθ (56′ Παπαγεωργίου), Τσίπρας (86' Καμπλιώνης), Σταματής, Ελευθεριάδης (53′ Λώττας) & Γρηγορόπουλος.

Καβάλα (Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Παπαστεριανός, Στίκας, Βόσαλικ, Γαβριηλίδης, Κέρθι, Καθάριος (45' Ορφανίδης), Χαντί (57′ Θωμαϊδης) & Μαρκόπουλος (81′ Παπαδόπουλος).

Ισοπαλία και στη Βέροια

Έναν πολύ σημαντικό βαθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας πήρε ο Ασπρόπυργος στην έδρα της Βέροιας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 49' χάρη σε σουτ του Κανούλα όμως ένα τέταρτο πριν τη συμπλήρωση των 90' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Ο Ζγκούρης έκανε το σουτ, ο Βοσνιάδης απέκρουσε ασταθώς και ο απερχόμενος Γκατζολάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Ταΐρης, Βεργώνης, Πέντα (78′ Μεληκιώτης), Χαντζάρας (46′ Κανούλας), Πασάς, Σιμόνι (64′ Σκαθαρούδης).

Ασπρόπυργος: Παναγόπουλος, Ζώνας, Λογοθέτης, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Γκατζολάρι (84′ Νικολακάκης), Κάκκο, Ζαχαρός (76′ Στεβάνοβιτς), Βασιλείου, Στρέτσκοβιτς.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο (26/10)

Τρίκαλα-Καβάλα 0-0

Βέροια-Ασπρόπυργος 1-1 (49' Κανούλας - 75' Γκατζολάρι)

Κυριακή (27/10)

Ολυμπιακός Βόλου – ΟΦ Ιεράπετρας 2-1 (17' Τσιάρας, 51' Πόζογλου – 15' Κατσικοκέρης)

Αιγάλεω – Νίκη Βόλου 2-0 (7' Τσίτσαρης)

Ιωνικός – Ιάλυσος 1-0 (78' Καλέργης)

Διαγόρας Ρόδου – Καλαμάτα 2-0 (2' Παπαδόπουλος, 85' Μπαρμπαρούσης)

Θεσπρωτός – Τρίγλια 3-0 (45' Νόνης, 51' Κόλλας, 72' Ντάλα Κόστα)