Με το ...ένα πόδι στους «16» Μίλαν και Καραμπάγκ στις καθυστερήσεις με πέναλτι η Μπενφίκα!

Η Mίλαν συνέτριψε την Ρεν 3-0 με Λόφτους Τσικ ...μαγικά του Λεάο και η Καραμπάγκ διέλυσε 4-2 την Μπράγκα στην Πορτογαλία εξασφαλίζοντας από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση στους «16» του Εuropa League. Με δύο πέναλτι του Ντι Μαρία και το 2ο στο 90+8' η Μπενφίκα νίκησε την Τουλούζ (2-1)

Με το ...ενάμιση πόδι στις 16 καλύτερες ομάδες του Εuropa League θα πρέπει να θεωρούν ότι βρίσκονται Μίλαν και Καραμπάκ που επικράτησαν με ευρείες διαφορές των Ρεν και Μπράγκα αντίστοιχα.

Οι «ροσονέρι» μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά (32', 47' Λόφτους-Tσικ, 52' Λεάο) συνέτριψαν την Ρεν 3-0, ενώ οι Αζέροι με 4-2 στην Πoρτογαλία την Μπράγκα (22' Μπενζά, 90+1' πεν. Μοουτίνιο - 21' πεν. Γιάνκοβιτς, 54', 69' Ζουμπίρ, 65' Ζουνίνιο).

Tην ίδια στιγμή η Μπενφίκα με δύο πέναλτι του Άνχελ Ντι Μαρία - και το δεύτερο στο 90+8' (το πρώτο στο 68') - νίκησε 2-1 την Τουλούζ, αποκτώντας προβάδισμα αφού οι Γάλλοι έχασαν και τον νεοεισελθόντα (70') Nτιαρά, για τη ρεβάνς, μετά την αποβολή του, λόγω της 2ης κίτρινης, στο πέναλτι των καθυστερήσεων .

Ισοπαλία χωρίς γκολ κι όλα ανοικτά ενόψει επαναληπτικού στο Λανς - Φράιμπουργκ.