Europa League: Γλίτωσε το κάζο η Γιουνάιτεντ στην Κύπρο, «φωτιά» Ερ. Αστέρας και Αϊντχόφεν

Για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γλίτωσε το κάζο απέναντι στην Ομόνοια, κερδίζοντας τελικά με σκορ 2-3, τη στιγμή που οι επιθέσεις των Ερυθρού Αστέρα και Αϊντχόφεν είχαν πάρει φωτιά απέναντι σε Φερεντσβάρος και Ζυρίχη, αντίστοιχα.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 34', με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στην αντεπίθεση, αλλά οι φιλοξενούμενη πήραν... πνοή με την είσοδο του Μάρκους Ράσφορντ και έφτασαν στην ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 στο 54' και στο 63' βρήκε τον Μαρσιάλ, με τον Γάλλο να κάνει το 1-2. Στο 84ο λεπτό ο Ράσφορντ και πάλι έκανε το 1-3 με προβολή έπειτα από πάσα του Ρονάλντο. Η απάντηση των γηπεδούχων, όμως, ήταν άμεση, με τον Παναγιώτου να διαμορφώνει ένα λεπτό αργότερα το τελικό 2-3.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς (82' Μπεζούς), Γιούστε, Λανγκ, Λέζιας, Ντίσκερουντ (72' Παναγιώτου), Χαραλάμπους, Μπάρκερ (61 Παπουλής) Μπρούνο (72' Λοΐζου), Ανσαριφάρντ (61' Κακουλής)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Λίντελεφ, Μαρτίνες, Μαλάσια (46' Σο), Καζεμίρο (82' ΜακΤόμινεϊ), Έρικσεν, Άντονι (74'Φρεντ), Φερνάντες (61' Μαρσιάλ), Σάντσο (46' Ράσφορντ), Ρονάλντο.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η εκτός έδρας ευρεία νίκη της Αϊντχόφεν επί της Ζυρίχης με 5-1, αλλά και αυτή του Ερυθρού Αστέρα επί της Φερεντσβάρος με 4-1. Το αποτέλεσμα στο Βελιγράδι εκμεταλλεύτηκε η Μονακό, η οποία με δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ στο πρώτο μέρος επικράτησε με 3-1 της Τραμπζονσπόρ, η οποία αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 11ο λεπτό (αποβολή Γκόμεζ). Ο Μανώλης Σιώπης ξεκίνησε στην ενδεκάδα των Τούρκων, ενώ ο Τάσος Μπακασέτας μπήκε αλλαγή στο 56ο λεπτό αντί του Χάμσικ και στο 72ο λεπτό πέτυχε το «γκολ της τιμής» των πρωταθλητών Τουρκίας.

Η Σοσιεδάδ έκανε το 3x3 στον 5ο όμιλο με το εκτός έδρας 2-0 επί της Σερίφ Τιρασπόλ, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μάλμε.