Europa League: Πανηγυρική πρόκριση της ΑΕΚ Λάρνακας στους ομίλους

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ Λάρνακας θα παίξει σε ομίλους του Europa League.

Η ΑΕΚ νίκησε την Ντνίπρο και στο δεύτερο παιχνίδι, αυτή τη φορά με σκορ 3-0 και πήρε τεράστιας σημασίας για το κυπριακό ποδόσφαιρο, πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

To σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 20 λεπτό ο Γκιούρτσο και στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (45’) ο Λόπες έκανε το 2-0. Η «Αρένα» πήρε... φωτιά, όμως, στο 77, όταν ο Εγγλέζου με ένα εκπληκτικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (85′ Γκάμα), Σανχούρχο, Λουίς Γκουστάβο, Άλτμαν (73′ Γκαρσία), Φαράζ (73′ Μάμας), Γκιούρτσο (82′ Ναούμ), Λοπες (73′ Ολατούντζι)

ΝΤΝΙΠΡΟ: Βάλεφ, Αντόμιουκ, Σβάτοκ, Λογκίνοφ (73′ Ρουμπτσίνσκι), Μπουσανέλο, Μπλάνκο, Μπαμπένκο, Γκουτσούλιακ (58′ Ναζαρένκο), Πικχαλόνοκ, Τάντσικ, Ντόβμπικ