Europa League: Στους «8» η Λιόν, Άιντραχτ και Γουέστ Χαμ!

Η Λιόν πήρε την ισοπαλία από την Πόρτο (1-1) και προκρίθηκε στους «8» του Europa League. 2-0 η Γούεστ Χαμ τη Σεβίλλη. Προκρίθηκε στο τέλος η Άιντραχτ κόντρα στην Μπέτις.

Μετά τις Μπαρτσελόνα, Μπράγκα, Ρέιντζερς και Αταλάντα, η Λιόν εξασφάλισε μία θέση στα προημιτελικά του Europa League, αφού ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Πόρτο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μούσα Ντεμπελέ στο 13' για να ισοφαρίσει ο Πέπε στο 27', διαμορφώνοντας και το τελικό σκορ.

Tα άλλα δύο ματς κρίθηκαν στην παράταση, με την Γουέστ Χαμ να κερδίζει με 2-0 τη Σεβίλλη και να παίρνει την πρόκριση για τους «8».

Τα γκολ των «σφυριών» σημείωσαν ο Σούτσεκ στο 39', ενώ στο 112' ο Γιαρμολένκο σκόραρε το «χρυσό» γκολ για την αγγλική ομάδα.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Μπέτις αναδείχθηκαν ισόπαλες, όμως και το «Χ» έφτανε στους Γερμανούς για να συμπληρώσουν την τελευταία θέση στην 8άδα.

Οι Ισπανοί σόκαραν την Άιντραχτ στο 90' με γκολ του Ιγκλέσιας, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Όμως, εκεί οι «αετοί» με γκολ του Χιντερέγκερ στο 122' πήραν την πρόκριση.

Το προφίλ της φάσης των «16»

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/3: Πόρτο – Λιόν 0-1, Μπέτις – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2
ΠΕΜΠΤΗ 10/3: Σεβίλλη – Γουέστ Χαμ 1-0, Ρέιντζερς – Ερυθρός Αστέρας 3-0, Αταλάντα –Λεβερκούζεν 3-2, Μπράγκα – Μονακό 2-0, Μπαρτσελόνα – Γαλατασαράι 0-0 *Λειψία – Σπαρτάκ Μόσχας