LIVE: Προημιτελικά Europa League (γκολ, score, highlights)

Παρακολουθήστε LIVE την εξέλιξη (γκολ, score, highlights) των επαναληπτικών αγώνων για τα προημιτελικά του Europa League.

Ολοκληρώθηκαν οι επαναληπτικοί αγώνες της προημιτελικής φάσης του Europa League. Παρακολουθήσατε την εξέλιξή τους (γκολ, score, highlights) στο fosonline.gr:

Τα ζευγάρια που προκύπτουν για τους ημιτελικούς είναι: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Ρόμα και Βιγιαρεάλ-Άρσεναλ. Οι πρώτοι αγώνες στις 29 Απριλίου και οι ρεβάνς στις 6 Μαΐου.

Ρόμα - Άγιαξ 1-1

Στο πρώτο ματς: Άγιαξ-Ρόμα 1-2.

Στο 8' ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ του Βερετού.

Στα πρώτα 30 λεπτά ο Άγιαξ κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα, αλλά η Ρόμα προσέχει τα μετόπισθεν και δεν απειλείται.

Ημίχρονο: Ρόμα -Αγιαξ 0-0. Στο 75% η κατοχή από τους Ολλανδούς, αλλά δίχως ουσία.

Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

Στο 49' ο Σούουρς πέρασε μπαλιά 40 μέτρων στην πλάτη της άμυνας, όπου ο νεοεισελθών Μπρόμπεϊ πλάσαρε στην έξοδο τον Λόπεθ για το 0-1.

Στο 57' ο Τάντιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης. Παραμένει το 0-1.

Στο 70' το ματς. Πιέζει ο Άγιαξ με 70% κατοχή μπάλας, παίζει με αντεπιθέσεις η Ρόμα.

Στο 72' ο Τζέκο από κοντά πλάσαρε και ισοφάρισε για την Ρόμα (1-1). Ο Άγιαξ χρειάζεται ένα ακόμα γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ενδεκάδες

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεθ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ, Βερετού, Ντιαβαρά, Καλαφιόρι (80' Μαγιοράλ), Μχιταριάν (87' Ροντρίγκεζ), Πελεγκρίνι, Τζέκο (80' Βιγιάρ).

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Στεκέλενμπουργκ, Κλάιμπερ (λ. τ. 23' Σούουρς-83' Ιντρίσι), Γ. Τίμπερ, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Άλβαρες (70' Κουντούς), Κλάασεν, Χράφενμπερχ, Άντονι (46' Μπρόμπεϊ), Τάντιτς, Νέρες (83' Τραορέ).

Γκολ: 72' Τζέκο-49' Μπρόμπεϊ.

Σλάβια Πράγας - Άρσεναλ 0-4

Στο πρώτο ματς: Άρσεναλ-Σλάβια Πράγας 1-1.

Στο 14' ο Σακά σούταρε, ο Κολάρ απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Σμιθ Ρόου πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1, αλλά έπειτα από έλεγχο VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 18' ο Πεπέ πλάσαρε με το αριστερό από κοντά, έπειτα από την ασίστ του Σμιθ Ρόου για το 0-1.

Στο 20' ο Χρομάντα ανέτρεψε τον Σακά και ο Λακαζέτ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 0-2.

Στο 24' έξοχη αντεπίθεση της Άρσεναλ, με αποδέκτη τον Σακά που πλάσαρε με το αριστερό, για το 0-3.

Ημίχρονο: Σλάβια Πράγας-Άρσεναλ 0-3. Ένας αγωνιστικός τυφώνας έξι λεπτών διέλυσε τους Τσέχους.

Στο 70' το ματς. Έχει ισορροπήσει η Σλάβια, αφού η Άρσεναλ έσβησε τις μηχανές.

Στο 77' ο Λακαζέτ έκανε ωραία κίνηση και πλασέ στην περιοχή γράφοντας το 0-4.

Ενδεκάδες

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Κολάρ, Μπα (46' Βισίνσκι), Χόλες, Ζίμα, Μπορίλ (46' Λινγκρ), Σεβτσίκ, Στάντσιου (46' Μάζοπουστ), Χρομάντα (46' Ντόρλεϊ), Προβόντ, Ολαγίνκα, Κούχτα (71' Τετσλ).

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μαρί, Σμιθ Ρόου (67' Ελνενί), Θεμπάγιος, Παρτέι (79' Μαρτινέλι), Τσάκα, Σακά, Πεπέ (88' Μπαλογκλούν), Λακαζέτ (78' Ενκετιά).

Γκολ: 18' Πεπέ, 20' Λακαζέτ, 24' Σακά, 77' Λακαζέτ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γρανάδα 2-0

Στο πρώτο ματς: Γρανάδα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2.

Στο 6' ο Καβάνι με κοντινό αριστερό βολέ, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Πογκμπά, άνοιξε το σκορ για την Γιουνάιτεντ (1-0)

Ημίχρονο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Γρανάδα 1-0. Διαδικαστικά και χωρίς να φορτσάρει σφραγίιζει την πρόκριση η Γιουνάιτεντ.

Στο 70' το ματς. Περιμένουν την λήξη οι παίκτες των δύο ομάδων.

Στο 90' ο Μάτα με κεφαλιά διαμορφώνει το τελικό 2-0 για την Γιουνάιτεντ.

Ενδεκάδες

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Τέγιες (83' Ντιαλό), Μάτιτς, Πογκμπά (46' Φαν ντε Μπέεκ), Φρεντ, Μπρούνο Φερνάντες (73' Μάτα), Γκρίνγουντ (83' Γουίλιαμς), Καβάνι (60' Τζέιμς).

Γρανάδα (Μαρτίνεθ): Ρουί Σίλβα, Φουλκιέ, Βαγιέχο, Χέρμαν (82' Πέρεζ), Νέβα (74' Ντίαζ), Μοντόρο, Γκοναλόν (32' Μολίνα), Κένεντι (46' Πουέρτας), Ερέρα, Ματσίς, Σολδάδο (46' Σουάρες).

Γκολ: 6' Καβάνι, 90' Μάτα.

Βιγιαρεάλ - Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-1

Στο πρώτο ματς: Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Βιγιαρεάλ 0-1.

Συμπληρώθηκαν 30 λεπτά αγώνα. Ελέγχει απόλυτα το ματς η Βιγιαρεάλ, δίχως όμως να απειλεί άμεσα.

Στο 37' ο Τσουκουέζε έδωσε ασίστ στον Αλκάθερ που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα (0-1). Το γκολ εξετάστηκε από το VAR και κατακυρώθηκε.

Στο 43' ο Μορένο με ωραίο αριστερό πλασέ μέσα στην περιοχή έγραψε το 2-0.

Ημίχρονο: Βιγιαρεάλ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 2-0. Τρεις ευκαιρίες, δύο γκολ για τους Ισπανούς.

Στο 70' το ματς. Ελέγχει την κατάσταση η Βιγιαρεάλ.

Στο 74' ο Όρσιτς έγινε αποδέκτης ωραίου συνδυασμού των φιλοξενούμενων και πλάσαρε όμορφα μειώνοντας σε 2-1.

Ενδεκάδες

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Πεντράθα, Λόπεθ, Αλμπιόλ, Φόιt, Τριγκέρος (64' Γκόμεζ), Καπουέ, Παρέχο, Αλκάθερ, Τσουκουέζε, Μορένο.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κρζναρ): Λιβάκοβιτς, Ριστόφσκι (64' Γιοβάνοβιτς), Λαουρίτσεν, Τεοφίλ Κατρίρ, Γκβαρντιόλ, Τζάκιτς, Αντεμί, Μάγερ (64' Φράνγιτς), Ιβάνουσετς, Όρσιτς, Πέτκοβις.

Γκολ: 37' Αλκάθερ, 43' Μορένο-74' Όρσιτς.