Europa League: Γιουνάιτεντ, Άγιαξ, Ρόμα,Βιγιαρεάλ, Σλάβια, Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην «8αδα» (highlights)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άγιαξ, Βιγιαρεάλ, Σλάβια και στην παράταση η Ντιναμό Ζάγκρεμπ προκρίθηκαν στα προημιτελικά  του Europa League

Ο Πολ Πογκμπά επέστρεψε στην ενεργό δράση, μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο του αγώνα με τη Μίλαν και σκόραρε στο 49΄ για να χαρίσει στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την πρόκριση στους «8» του Europa League.

Ο Γάλλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, στη δική του επιστροφή, προσπάθησε να ωθήσει τη Μίλαν προς την ανατροπή όμως οι «ροσονέρι» δεν τα κατάφεραν και έμειναν εκτός συνέχειας.

Η Σλάβια Πράγας πέρασε με 2-0 από τη Γλασκώβη και «πέταξε έξω» από το θεσμό τη Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ, που ολοκλήρωσε με εννέα παίκτες το ματς.

Στο 62΄ αποβλήθηκε ο Ρουφ σε μια... ανατριχιαστική φάση με το πόδι του να τραυματίζει το πρόσωπο τον τερματοφύλακα της Σλάβια, Όντρεϊ Κολάρ, ο οποίος αντικαταστάθηκε.

Στο 73΄ αποβλήθηκε και ο Μπάλογκαν με δεύτερη κίτρινη κι από το φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Στάντσιου έγραψε το 0-2, σφραγίζοντας την πρόκριση αφού το πρώτο ματς στην Πράγα είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο 1-1.

Πολύ πιο εύκολα πέρασαν στους «8» Βιγιαρεάλ και Άγιαξ με δύο νίκες επί της Ντιναμό Κιέβου και της Γιουνγκ Μπόις αντίστοιχα.

Τα σκορ των πρώτων αγώνων έπαιξαν σημαντικό ρόλο στις πρώτες αποψινές αναμετρήσεις-ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa League, με τα φαβορί να παίρνουν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Και μόνο η Τότεναμ την πάτησε που ηττήθηκε 3-0 στην παράταση στο Ζάγκρεμπ, με χατ τρικ του Μίσλαβ Όρσιτς!

Έτσι, Άρσεναλ, Γρανάδα και Ρόμα έγιναν οι πρώτοι σύλλογοι που πήραν την πρόκριση και θα βρεθούν στην αυριανή κλήρωση της UEFA, στη Νιόν. Οι «κανονιέρηδες» τα βρήκαν... σκούρα απέναντι στον Ολυμπιακό, που φαίνεται να τους έχει πάρει τον αέρα στο Λονδίνο, αλλά το 1-3 ήταν δύσκολα ανατρέψιμο.

Η Ρόμα πέρασε με δύο νίκες απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ, της οποίας μετά το «Ολίμπικο» επιβλήθηκε και στο «Ολιμπίνσκι» του Κιέβου με δύο γκολ του Μπόρχα Μαγιοράλ (2-1), ενώ η Γρανάδα ζορίστηκε στη Νορβηγία με αντίπαλο τη Μόλντε, καθώς ηττήθηκε με 1-2 αλλά πέρασε χάρις στη νίκη της στην Ανδαλουσία με 2-0.

Το προφίλ της φάσης των «16» του Europa League:

Άγιαξ - Γιουνγκ Μπόις 3-0 (62' Κλάασεν, 82' Τάντιτς, 90'+2' Μπρόμπεϊ)

Ντινάμο Κιέβου - Βιγιαρεάλ 0-2 (30' Τόρες, 52' Αλμπιόλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μίλαν 1-1 (50' Ντιαλό - 90'+2' Κιάερ)

Σλάβια Πράγας - Ρέιντζερς 1-1 (7' Στάντσιου - 36' Χελάντερ)

Γρανάδα - Μόλντε 2-0

(26' Μολίνα, 76' Σολδάδο)

Ολυμπιακός - Άρσεναλ 1-3

(58' Ελ Αραμπί - 34' Όντεγκααρντ, 79' Γκάμπριελ, 85' Ελνενί)

Ρόμα - Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-0

(23' Πελεγκρίνι, 73' Ελ Σααραουί, 77' Μαντσίνι)

Τότεναμ - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 2-0

(25' και 70' Κέιν)

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των επαναληπτικών (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Μόλντε (Νορβηγία)-Γρανάδα (Ισπανία) 2-1 (0-2)

(29΄ αυτ. Βαγιέχο, 90΄ πεν. Χέσταντ - 72΄ Σολδάδο)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ -Τότεναμ 3-0 (παράταση) (0-2)