Η Ομόνοια 2-1 τον Εθνικό πριν από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ

Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 του Εθνικού, για την 7η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, Ομόνοια νίκησε 2-1 πριν την Τούμπα (22/10, 19.55) τον Εθνικό και με 14 βαθμούς ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας ισχυρό προβάδισμα χάρη στα γκολ των Μποτεάκ (14') και Ντούρις (27').

Στην επανάληψη ωστόσο άλλαξαν τα πράγματα με τον Εθνικό να κερδίζει πέναλτι και τον Λανγκ να δέχεται απευθείας κόκκινη στο 64ο λεπτό.

Ο Ζάκπα ήταν εύστοχος και ο Εθνικός προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο γκολ πιέζοντας ανά διαστήματα τους πράσινους μέχρι το 90' και χάνοντας ευκαιρίες.

Ο Χένινγκ Μπεργκ χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Σεχού, Γκόμεθ (55' Κούσουλος) Ασάντε (67' Βίτορ) Μποτεάκ, Σενέ (61' Τζιωνής) και Ντούρις.