Europa League: Αποκλείσθηκε η Μπεσίκτας από τη Ρίο Άβε, πρόκριση ΑΠΟΕΛ (πρόγραμμα-αποτελέσματα)

Η Αραράτ, από την Αρμενία, νίκησε στην παράταση 1-0 την Σλοβένικη Τσέλιε για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League και στα πλέι οφς θ' αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα. Η Ρίο Άβε απέκλεισε στην Πόλη τη Μπεσίκτας στα πέναλτι και η μεταγραφή του Ματέους Ρέις στον Ολυμπιακό παίρνει παράταση.

Europa League: Αποκλείσθηκε η Μπεσίκτας από τη Ρίο Άβε, πρόκριση ΑΠΟΕΛ (πρόγραμμα-αποτελέσματα)

Στην παράταση κρίθηκε το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League, με τους Αρμένιους της Αραράτ να επικρατούν των Σλοβένων της Τσέλιε με το μίνιμουμ σκορ στην παράταση αφού η κανονική διάρκεια τηα αναμέτρησης ολοκληρώθηκε δίχως γκολ.

Έτσι στα πλέι οφς θ' αντιμετωπίσουν τον Ερυθρό Αστέρα, που ξέπεσε εκεί μετά τον αποκλεισμό του από την Ομόνοια, στον τρίτο προκριματικό του Champions League.

Στην επόμενη φάση κι η Φιλανδική Κουόπιο νικώντας 2-0 την Λιθουανική Σούντουβα, ενώ η Βικτόρια Πλζεν επιβλήθηκε, ακόμη πιο εύκολα, 3-0 της Δανέζικης Σοντερίσκε

Η Κόλος Κοβαλίβκα που είχε αποκλείσει τον Άρη Θεσσαλονίκης, γνώρισε την ήττα στην παράταση από την Ριέκα με 2-0 (κανονικός αγώνας 0-0).

Τέλος ο ΑΠΟΕΛ νίκησε στη διαδικασία των πέναλτι την Ζρινίτσκι από τη Βοσνία με 4-2.

Το πρόγραμμα του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League

ΤΕΤΑΡΤΗ (23/9)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-5

(42΄Τίμπα, Ισακ, 57΄Καμινσκι, 81΄Σίκορα, 90+ Τίμπα)

ΠΕΜΠΤΗ (24/9)
Αραράτ (Αρμενία) - Τσέλιε (Σλοβενία) 1-0 (κ.δ.)
(111' Bακουλένκο)

Κουόπιο (Φινλανδία) - Σούντουβα (Λιθουανία) 2-0
(31' Ράνχελ, 72' Ταράσοφς)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)
- Σοντερίσκε (Δανία) 3-0

Φέχερβαρ (Ουγγαρία) - Ρεμς (Γαλλία) 0-0(4-1 στα πέναλτι)

Ροστόφ (Ρωσία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 1-2

Φλοριάνα (Μάλτα) - Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 0-0 (2-4 πέναλτι)

Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Κλουζ (Ρουμανία) 0-1

Ρίγα (Λετονία) – Σέλτικ (Σκωτία) 0-1

ΤΣΣΚΑ Σόφια (Βουλγαρία) - Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) 3-1

Μπεσίκτας (Τουρκία) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 1-1 (2-4 πέναλτι)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Αλάνιασπορ (Τουρκία) 1-0

Σαρλερουά (Βέλγιο) - Παρτιζάν (Σερβία) 1-1 (2-1 παράταση)

Μούρα (Σλοβενία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 1-5

Μάλμε (Σουηδία) - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία) 5-0

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Μάδεργουελ (Σκωτία) 3-0

Στεάουα (Ρουμανία) - Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 0-2
ΚΙ (Ισραήλ) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 6-1

Σέριφ (Μολδαβία) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 1-1 (1-2 πέναλτι)

Σαράγεβο (Βοσνία) - Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο) 2-1

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Ζρινίτσκι (Βοσνία) 2-2 (4-2 πέναλτι)

Γαλατασαράι (Τουρκία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 2-0

Κοπεγχάγη (Δανία) - Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) 3-0

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Βοϊβοντίνα (Σερβία) 1-1 (2-1 παράταση)

Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) - Τότεναμ (Αγγλία) 1-3

Γρανάδα (Ισπανία) - Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) 2-0

Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) - Ντέσνα (Ουκρανία) 2-0

Λέγκια (Πολωνία) - Ντρίτα (Κόσοβο) 2-0

Βασιλεία (Ελβετία) - Ανόρθωση (Κύπρος) 3-2

Μίλαν (Ιταλία) - Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)3-2

ΛΑΣΚ (Αυστρία) - Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβενία) 7-0

Σεν Γκάλεν (Ελβετία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) 0-1

Ριέκα (Κροατία) - Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 0-0 (2-0 παράταση)

Βίλεμ (Ολλανδία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-4

Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - Αμπερντίν (Σκωτία) 1-0.

Τα ζευγάρια των πλέι-οφ του Europa League
*Οι αγώνες θα διεξαχθούν την 1η Οκτωβρίου
ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ
Γιούνγκ Μπόις (Ελβετία) – Τίρανα (Αλβανία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) - Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)
Κλουζ (Ρουμανία) - Κουόπιο (Φινλανδία)
Αραράτ (Αρμενία) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Σαράγεβο (Βοσνία) - Σέλτικ (Σκωτία)
Λέγκια (Πολωνία) – Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
Σέριφ (Μολδαβία) - ΚΙ (Ισραήλ).

ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία).
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
ΑΕΚ (Ελλάδα) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)
Βασιλεία (Ελβετία) - ΤΣΣΚΑ Σόφια (Βουλγαρία)
Σπόρτινγκ (Πορτογαλία) - ΛΑΣΚ (Αυστρία)
Σαρλερουά (Βέλγιο) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
Ρίο Άβε (Πορτογαλία) - Μίλαν (Ιταλία)
Κοπεγχάγη (Δανία) - Ριέκα (Κροατία)
Μάλμε (Σουηδία) - Γρανάδα (Ισπανία)

Τότεναμ (Αγγλία) - Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)
Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Φέχερβαρ (Ουγγαρία)
Ρέιντζερς (Σκωτία) - Γαλατασαράι (Τουρκία).

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας