Europa League (2ος προκριματικός): Εύκολα η Μίλαν στην επόμενη φάση (αποτελέσματα, vids)

Η Μίλαν επικράτησε 2-0 της Σάμροκ Ρόβερς εκτός έδρας, ενώ  Τότεναμ νίκησε στο τέλος 2-1 την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, που αγωνιζόταν με 10, και πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.To πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων.

Europa League (2ος προκριματικός): Εύκολα η Μίλαν στην επόμενη φάση (αποτελέσματα, vids)

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκε η Μίλαν νικώντας, εύκολα, στην Ιρλανδία την Σάμροκ Ρόβερς με 2-0 (23' Ιμπραϊμοβιτς, 67' Τσαλχάνογλου) κι επιβεβαιώνοντας τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων

Νωρίτερα το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο του εξασφάλισε ο ΑΠΟΕΛ, νικώντας στο Καζακστάν 4-1 την Καϊσάρ Κιζιλόρντα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, από γκολ του Λομπιανίτζε, στη συνέχεια όμως επέβαλε την ανωτερότητά της και «γύρισε» το παιχνίδι, με δύο τέρματα του Ντε Βινσέντι (15΄ και 90+4΄), ένα του Ανουάρ (25΄) και ένα του Αντζιλί (48΄).

Στον επόμενο γύρο, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την επόμενη Πέμπτη (24/9) στη Λευκωσία, το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ της σλοβένικης Ολίμπια Λιουμπλιάνα και της βοσνιακής Ζρίνσκι.

Mε γκολ που σημείωσαν στο 80΄και στο 85' οι Κέιν (πέναλτι) και Εντομπελέ η Τότεναμ γύρισε το 1-0 εις βάρος της και νίκησε 2-1 στο Πλόβντιβτη Λοκομοτίβ που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 79΄λόγω αποβολής των Αλμέιδα και Καραγκέρεν!

Την πολωνική Λεχ Πόζναν θα κληθεί να αντιμετωπίσει ο ΟΦΗ στον 3ο προκριματικό γύρο, σε περίπτωση που ξεπεράσει το εμπόδιο του Απόλλωνα Λεμεσού.

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να σημειώνει δυο γκολ η Βίλεμ διέλυσε με 5-0 εκτός έδρας την Προγκρές (Λουξεμβούργο) και προκρίθηκε άνετα στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο ΟΦΗ υποδέχεται (17/9, 20.00, Novasports 1 HD) τον Απόλλωνα Λεμεσού στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και ο Άρης την Κόλος Κοβαλίβκα (17/9, 21.00, Novasports 2 HD) για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Εκτός όμως από τις αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων, αυτό το διήμερο θα διεξαχθούν και τα υπόλοιπα παιχνίδια, στη μάχη για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του θεσμού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Προγκρές (Λουξεμβούργο) - Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5

(19΄, 34΄Παυλίδης, 28΄Σάγκλαμ, 46΄ Νάνελι, 65΄Ενταγισιμίγε)


Χάμαρμπι (Σουηδία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3

(55΄Τίμπα, 89΄Καμίνσκι, 93΄Μαρτσβίνσκι)

Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) - Δε Νιου Σεντς (Ουαλία) 5-4 πεν. (2-2 παρ. κ.δ. 1-1)
47' Πρζιμπίλσκι, 122' Ραντοσάβλεβιτς - 81' Σμιθ, 112' Έμπε

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Καϊσαρ (Καζακστάν) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 1-4

Βέντσπιλς (Λετονία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 1-5

Ρενόβα (Βόρεια Μακεδονία) - Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-1

Αραράτ (Αρμενία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 4-3 παρ. (κ.δ. 3-3)

Αστάνα (Καζακστάν) - Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 0-1

Τέουτα (Αλβανία) - Γρανάδα (Ισπανία) 0-4

Λίνκολν (Γιβραλτάρ) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-5

Κουόπιο (Φινλανδία) - Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 1-1 (4-3 πεν.)

Μποτοσάνι (Ρουμανία) - Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) 0-1

Μπόντο/Γκλιμτ (Νορβηγία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-1

Ριτεριάι (Λιθουανία) - Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία) 1-5

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Τότεναμ (Αγγλία) 1-2

Γκέτεμποργκ (Σουηδία) - Κοπεγχάγη (Δανία) 1-2

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) - Γαλατασαράι (Τουρκία)1-3

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) - Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-1

Ολίμπια Λιουμπιάνα (Σλοβενία) - Ζρινίσκι (Βοσνία) 2-3

Κόνανς Κουάι Νόμαντς (Ουαλία) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 0-1

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)
- Εουρόπα (Γιβραλτάρ) 2-1

Ρίγα (Λετονία) - Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) ΔΙΑΚΟΠΗ ΛΟΓΩ ΚΑΙΡΟΥ (23')

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Φέχερβαρ (Ουγγαρία) 0-1

Λάτσι (Αλβανία) - Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 1-2

ΤΣΣΚΑ Σόφια (Βουλγαρία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-0

Σουρουτσένι (Μολδαβία) - Παρτιζάν (Σεβία) 0-1

ΟΦΗ (Ελλάδα) - Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 0-1

Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) - Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία) 2-1

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-1

Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-1

Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) - Ντρίτα (Κόσοβο) 0-2

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Μίλαν (Ιταλία) 0-2

Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) - Χάρτμπεργκ (Αυστρία) 3-2

Κουκέσι (Αλβανία) - Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-4

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-2

Άρης (Ελλάδα) - Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 1-2

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Μπάλα Τάουν (Ουαλία) 2-0

Μούρα (Σλοβενία) - Άαρχους (Δανία) 3-0

Βίκινγκ (Νορβηγία) - Αμπερντίν (Σκωτία) 0-2

Κολερέιν (Βόρεια Ιρλανδία) - Μάδεργουελ (Σκωτία) 2-2 (0-3 πεν.)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Φλοριάνα (Μάλτα) 0-1

Όσιγιεκ (Κροατία) - Βασιλεία (Ελβετία) 1-2

Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία) - Γιάμπλονετς (Τσεχία) 5-3 παρ (3-3 κ.δ)

Σερβέτ (Ελβετία) - Ρεμς (Γαλλία) 0-1

Βάτσκα Τόπολα (Σερβία) - Στεάουα (Ρουμανία) 4-5 πεν. (6-6 παρ. 4-4 κ.δ)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) - Μάλμε (Σουηδία) 0-2

ΙΝΦΟ
-Τα παιχνίδια είναι μονά.
-Οι νικητές των συναντήσεων θα πάρουν το εισιτήριο για τον 3ο προκριματικό γύρο.
-Ο νικητής του ΟΦΗ - Απόλλων Λεμεσού θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον αντίστοιχο του Χάμαρμπι - Λεχ Πόζναν.
-Ο νικητής του Άρης - Κόλος Κοβαλίβκα θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την Ριέκα.

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας