Προκριματικά Europa League 2020-21: Πρόκριση για Απόλλωνα Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ (πρόγραμμα-αποτελέσματα)

Ο Απόλλων Λεμεσού συνέτριψε  5-1 τη Σαμπουρτάλο και ο ΑΠΟΕΛ νίκησε στην παράταση 2-0 την Γκιλάνι και προκρίθηκαν στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League 2020-21. Δείτε το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Προκριματικά Europa League 2020-21: Πρόκριση για Απόλλωνα Λεμεσού και ΑΠΟΕΛ (πρόγραμμα-αποτελέσματα)

Η «αυλαία» του 1ου προκριματικού γύρου του Europa League άνοιξε την Τρίτη με μία αναμέτρηση.

Η Ριτεριάι από την Λιθουανία νίκησε την Ντέρι Σίτι από την Ιρλανδία σε ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στην παράταση (κανονική διάρκεια αγώνα 2-2).

Με χατ τρικ του Νταμπό (σκόραρε και ο Γιαννιώτας στο φινάλε) ο Απόλλων Λεμεσού συνέτριψε 5-1 τη Σαμπουρτάλο και προκρίθηκε στον 2ο γύρο.

Προκριματικά Europa League: Άρης και ΟΦΗ «ψάχνουν» οκτώ αποκλεισμούς...

Με γκολ που σημείωσαν στην παράταση οι Εφρέμ και Εντογκάλα ο ΑΠΟΕΛ λύγισε εκτός έδρας 2-0 την Γκιλάνιτου Κοσόβου και πέρασε επίσης στον 2ο γύρο.

Είκοσι έξι πέναλτι χτυπήθηκαν στο Σάμροκ Ρόβερς – Ιλβες 2-2 (κανονική διάρκεια και παράταση) προκειμένου να βγει ο νικητής που ήταν η γηπεδούχος με 12-11!

Υπενθυμίζεται ότι οι αναμετρήσεις είναι νοκ-άουτ και όσες ομάδες πάρουν το «εισιτήριο» για τον δεύτερο προκριματικό γύρο θα μετάσχουν στην κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στις 31 του μηνός στη Νιόν της Ελβετίας.

Το πρόγραμμα του 1ου προκριματικού γύρου του Europa League
ΤΡΙΤΗ (25/8)

Ριτεριάι (Λιθουανία) – Ντέρι Σίτι (Β. Ιρλανδία) 3-2 παράταση (καν. 2-2)

ΤΕΤΑΡΤΗ (26/8)

Πρόγκρες Νίντερκορν – Ζέτα 3-0

ΠΕΜΠΤΗ (27/8)

Καϊράτ Αλμάτι – Νόα 4-1

Ορντάμπασι – Μποτοσάνι 1-2

Βέντσπιλς – Ντινάμο Τίρασπολ 2-1

Μπόρατς Λούκα – Σουτιέσκα 1-0

Τέουτα – Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 2-0

Νόμε Κάλιου – Μούρα αναβλήθηκε

Ντινάμο Μινσκ – Πιάστ Γκλίβιτσε 0-2


Σουμγκάγιτ Σίτι – Σκέντιγια 0-2

Αλασκέρτ – Ρένοβα 0-1

Απόλλων Λεμεσού – 5-1

Μπόντο Γκλιμτ – Κάουνο Ζαλγκίρις 6-1

Νέφτσι Μπακού – Σκούπι 2-1

Φέχερβαρ – Μποέμιανς 1-1 (4-2 πεν)

Ολίμπια Λιουμπλιάνας – Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ 2-1 παρ. (καν.αγώνας 1-1)

Γκιλάνι – ΑΠΟΕΛ 0-2 παρ. (καν.αγώνας 0-0)

Λοκομοτίβ Τιφλίδας – Ουνιβερσιτάτ Κραϊόβα 2-1

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Σίρενς 2-1

Μακάμπι Χάιφα – Ζελέσνιτσαρ αναβλήθηκε

Κέσλα – Λάτσι 0-0 (4-5 πέναλτι)

Βαντούζ – Χιμπέρνιανς 0-2

Άαρχους – Χόνκα 5-2

Μάλμε – Κρακόβια Κρακοβίας 2-0

Χάμαρμπι – Ακαδημία Πούσκας 3-0

Ρόζενμποργκ – Μπρέινταμπλικ 4-2

Ζαλγκίρις Βίλνιους – Πάιντε 2-0

Χαφναρφιορντούρ – Ντουνάισκα 0-2

Νιου Σεντς – Ζίλινα 3-1

Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ – Σφίντουλ 0-0 (1-4 πέναλτι)

Χάποελ Μπερ Σεβά – Ντινάμο Μπατούμι 3-0

Ίσκρα – Λοκομοτίβ Πλόβντιβ 0-1

Πετροκούμπ-Χινσέστι – Μπάσκα Τόπολα 0-2

Κούκεσι – Σλάβια Σόφιας 2-1

Βαλέτα – Μπάλα Τάουν 0-1

Ζρίνσκι – Ντιφερντάνζ 3-0

Τορσάβν – Λεβάντια

Σερβέτ – Ρουζομπέροκ 3-0

Στεάουα Β. – Σιράκ 3-0

Μάδεργουελ – Γκλεντόριαν 5-1

Αμπερντίν - ΝΣΙ Ρούναβικ 6-0

Μάριμπορ – Κόλερεϊν 1-1 (4-5 πέναλτι)

Λεχ Πόζναν – Βαλμιέρα 3-0

Παρτιζάν – Ρίγας Σκόλα 1-0

Σάμροκ Ρόβερς – Ιλβες 2-2 (12-11 πέναλτι)

Χόνβεντ – Ιντερ Τούρκου 2-1 παρ. (καν.αγώνας 1-1)

Το «ΦΩΣ» στην πόρτα σας και στον υπολογιστή σας